Bill Gates dal miliony na vývoj ‚záchodu nové generace‘

Zeměkouli pravděpodobně čeká takzvaná záchodová revoluce. Ohlásil ji filantrop a také zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Na vývoj záchodů nové generace uvolní desítky miliónů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toaletní papír | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Přestože splachovací WC vzniklo již před několika sty lety, až 40 procent obyvatel planety k němu v současné době nemá přístup. Jedná se zejména o lidi žijících ve 3. světě. Podle Světové zdravotnické organizace ročně zemře 1,8 milionů lidí právě v důsledku špatných hygienických podmínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Polák ze zahraniční redakce představil v Odpoledním radiožurnálu toalety nové generace.

Až 90 procent z těchto obětí špatné hygieny jsou pak děti, kterým není více než 5 let. Proto přichází výzva Billa Gatese, že je potřeba s tím něco dělat. Podle něj je nutné vymyslet záchod nové generace, aby se hygiena ve světě zlepšila.

Na projektu nových záchodů se budou podílet různé univerzitní týmy z USA, Kanady, Velké Británie, Jihoafrické republiky a mnohých evropských států. Jak přesně bude nová toaleta vypadat, se zatím neví. Je to věc vynálezců.

Jisté ale je, že bude fungovat bez vody, protože to velká nevýhoda splachovacích záchodů je právě enormní spotřeba vody. Záchod nové generace, takzvaný záchod 2.0 tak bude určitě fungovat na principu recyklace.

Pavel Polák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme