Biochemičku Illnerovou ocenila Akademie věd za celoživotní přínos výzkumu

Přední česká fyzioložka a biochemička Helena Illnerová dnes obdržela čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za celoživotní vědecký přínos. 75letá profesorka jako jedna z prvních rozluštila, jak čas a biologický rytmus ovlivňují život savců. V oboru chronobiologie je světově uznávanou autoritou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědkyně Helena Illnerová s čestnou medailí Gregora Johanna Mendela | Foto: ČTK

Medaile, kterou obdržela u příležitosti životního jubilea, si profesorka Illnerová váží. Převzala ji v pražském sídle Akademie věd z rukou jejího předsedy.

„Tohle je ocenění přímo za konkrétní práci, kterou jsem dělala na Akademii věd, a za můj výzkum a to je velké potěšení. Tohle je v zásadě ocenění nejen mých organizačních schopností, ale hlavně těch vědeckých a co jsem dokázala ve vědě,“ uvedla.

Profesorka Illnerová pracuje už více než 50 let ve Fyziologickém ústavu. V letech 2001 až 2005 Akademii věd vedla. Je mimo jiné předsedkyní České komise pro UNESCO.

„Akademie věd má těchto oborových medailí několik a udělují se našim i zahraničním vynikajícím vědcům v daném oboru. Je to vynikající vědkyně, ale pro mě reprezentuje hlavně osobnost s nespornou morální integritou,“ vysvětlil předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme