Biochemičku Illnerovou ocenila Akademie věd za celoživotní přínos výzkumu

Přední česká fyzioložka a biochemička Helena Illnerová dnes obdržela čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za celoživotní vědecký přínos. 75letá profesorka jako jedna z prvních rozluštila, jak čas a biologický rytmus ovlivňují život savců. V oboru chronobiologie je světově uznávanou autoritou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědkyně Helena Illnerová s čestnou medailí Gregora Johanna Mendela | Zdroj: ČTK

Medaile, kterou obdržela u příležitosti životního jubilea, si profesorka Illnerová váží. Převzala ji v pražském sídle Akademie věd z rukou jejího předsedy.

„Tohle je ocenění přímo za konkrétní práci, kterou jsem dělala na Akademii věd, a za můj výzkum a to je velké potěšení. Tohle je v zásadě ocenění nejen mých organizačních schopností, ale hlavně těch vědeckých a co jsem dokázala ve vědě,“ uvedla.

Profesorka Illnerová pracuje už více než 50 let ve Fyziologickém ústavu. V letech 2001 až 2005 Akademii věd vedla. Je mimo jiné předsedkyní České komise pro UNESCO.

„Akademie věd má těchto oborových medailí několik a udělují se našim i zahraničním vynikajícím vědcům v daném oboru. Je to vynikající vědkyně, ale pro mě reprezentuje hlavně osobnost s nespornou morální integritou,“ vysvětlil předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme