Biomonitor dokáže odhalit nemoci srdce. Přístroj testují v Českých Budějovicích

Malá krabička, která dokáže doslova zázraky, to je biomonitor, přístroj nové generace, který nepřetržitě zaznamenává srdeční činnost a dokáže odhalit veškeré srdeční poruchy. Hodí se hlavně pro pacienty s arytmiemi, kterým hrozí riziko mrtvice, nebo pro lidi, u kterých opakovaně dochází k náhlé ztrátě vědomí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření srdce (ilustrační foto)

Vyšetření srdce (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Nečekanou ztrátu vědomí zažila v posledním roce hned několikrát paní Vlasta Kubovcová.

„Stalo se mi to třeba například, když jsem měla na starosti vnoučata. Jeli jsme na kole, najednou se mi zatmělo před očima a spadla jsem. To jsem ještě ustála,“ popisuje Vlasta Kubovcová a pokračuje:

„Pak se mi to stalo, když jsem vyndávala nákup. Byla jsem v předklonu. Další pád byl zase, když jsem přišla a zouvala jsem si boty. A to jsem padla tedy škaredě dozadu a zlámala jsem si nadvakrát ruku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Co je to biomonitor a jak funguje v praxi, zjišťovala Andrea Skalická

Proč pacientka ztrácí vědomí, se doposud neví. Teď je v péči lékařů z Kardiocentra v českobudějovické nemocnici. Ujal se jí lékař Alan Bulava.

„Domníváme se, že příčina by mohla být v poruše srdečního rytmu. Nicméně nemáme jak tuto poruchu v dané době verifikovat, proto jsme jí nabídli biomonitor,“ říká Alan Bulava.

Nový bezdrátový přístroj umí přesně zmapovat všechny poruchy srdečního rytmu. Pacientům se implantuje pod klíční kost.

„Neomezuje mě to v žádném pohybu. Musela jsem si na to zvyknout. Je to takový jako cizí předmět, ale už jsem si na to zvykla, nevadí mi to. A mám dobrý pocit, že mě to hlídá, že se mi nemůže nic stát,“ popisuje své pocity Vlasta Kubovcová a pokračuje:

„Mám ještě doma takový přístroj pod postelí. To je napojené tady na středisko kardia, které to vždycky vyhodnocuje v noci.“

Online automatické vyhodnocení i upozornění lékaře na problémy

V českobudějovickém Kardiocentru mají tuto novinku k dispozici díky právě probíhajícímu výzkumnému projektu, na který získali grant. Biomonitor totiž zatím není hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

„Jeho obrovskou výhodou je to, že do srdce nemusejí vést žádné elektrody, žádné drátečky. A ten přístroj dokáže rekonstruovat křivku EKG. Křivku zaznamenává a automatickými algoritmy vyhodnocuje. My potom z přístroje získáme příslušná data, co se s pacientem dělo v danou hodinu,“ vysvětluje Alan Bulava.

Infarkt (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Další výhodou přístroje je, že umí s lékaři komunikovat na dálku. Přístroj je postaven na stejné platformě jako kardiostimulátory s funkcí dálkového sledování. Jedná se o takzvaný home monitoring.

„Máme online přístup přes zabezpečené webové rozhraní ke křivkám pacientů. Takže když se někomu něco stane, druhý den při vyhodnocování máme v počítači zprávu a víme o tom, jaká porucha rytmu tam byla, a můžeme adekvátně reagovat,“ vysvětluje Alan Bulava.

Od chvíle, kdy Vlastě Kubovcové lékaři biomonitor implantovali, vědomí neztratila. Jakmile se tak stane, budou přesně vědět, jakou léčbu v jejím případě zvolit.

Novinka se zatím běžně implantuje pouze pacientům v sousedním Německu, kde je také hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Rozhodnutí o tom, zda bude hrazena i u nás z veřejného zdravotního pojištění, by mělo padnout na začátku července.

Diagnostický přístroj pro dálkové sledování činnosti srdce | Foto: ČTK

Andrea Skalická, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme