Blesk vysoký 65 kilometrů

Staří Řekové by si asi pomysleli, že nejvyššího boha Dia, který ve vzteku metal blesky, tentokrát něco muselo hodně rozhněvat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesky ve městě | Foto: Fotobanka stock.xchng, Stanislaw Rombel

V posledních letech vědci zaznamenali nový atmosférický fenomén - gigantické blesky, které nesměřují k Zemi, ale naopak kolmo vzhůru do horních vrstev atmosféry. Poprvé byl takový výboj, který je velmi vzácnou událostí, nafilmován v roce 2003 a změřit jej se teprve nyní podařilo vědcům z americké Dukeovy University. "Jejich" blesk byl vysoký asi 65 km a uvolnil se 21. července loňského roku z mraku, který provázel tropickou bouři Cristobal.

Své pozorování teď vědci popisují v Nature Geoscience. Výboj "odstartoval" z horní části mraku ve výšce 14 km nad zemí a pokračoval dalších 75 km vysoko. Do horních vrstev atmosféry přenesl náboj o velikosti 144 coulombů, což je srovnatelné s obyčejnými blesky. Tým vědců se teď chce zaměřit především na otázku, jestli gigantické výboje nějakým způsobem ovlivňují chování blesků, které při bouřkách dopadají na zem.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme