Bludný balvan získali pseudovědci, pochybní léčitelé i příznivec spiknutí

Český klub skeptiků Sisyfos udělil šest Bludných balvanů, cenu za největší nesmysly, které zdánlivě vypadají vědecky. Anticenu tak získalo například „léčivé“ hledění do slunce, prosazování grafologie do pedagogické praxe nebo „novinář“, který odhaluje nejrůznější světová spiknutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bludné balvany - cena Českého klubu skeptiků Sisyfos | Foto: Český klub skeptiků Sisyfos

Jednou z oceněných je například Karolína Loskotová, která propaguje přímé hledění do slunce, protože to prý zlepší zrak a odblokuje mozek. Tvrdí dokonce, že tím nemůže dojít k poškození očí.

„Jedna dívenka si tím dokonce poškodila zrak a teď vidí špatně barvy. Ona jí doporučovala, aby hleděla bez ochrany více minut denně přímo do sluníčka. Je velmi sebevědomá a hlásá věc, která může ublížit zdraví důvěřivých lidí,“ uvádí předsedkyně Českého klubu skeptiků Lenka Přibylová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Několik laureátů Bludných balvanů přiblížila v Ozvěnách dne předsedkyně Českého klubu skeptiků Sisyfos Lenka Přibylová

Cenu dostala i společnost propagující údajně ekologické zemědělství. „Firma Bioinstitut propaguje biozemědělství a kromě toho, že pomáhá, tak i brání užívání některých metod, které jsou užitečné a správné. Míchají to dobré s tím špatným a tím svou činnost diskreditují,“ vysvětluje Přibylová.

Vědce, kteří cenu skeptiků udělují, zaujal i bývalý novinář Adam B. Bartoš. Ten se specializuje na odhalování údajných spiknutí, například vojenského programu HAARP, který je podle něj schopný například vyvolat přírodní katastrofu typu tsunami či zemětřesení. Za některé své texty si přitom Bartoš vysloužil pochvalu prezidenta Václava Klause.

LAUREÁTI BLUDNÝCH BALVANŮ 2011
Ivan Bertl za iniciativní prosazování grafologie do pedagogické praxe
Společnost Quantum Medical Institute za provozování přístroje, který převratně dokáže diagnostikovat lidské zdraví během několika minut
Andrej Dragomirecký za transformaci exorcismu, magie a duchařství na psychoterapii
Bioinstitut o.p.s. za podporu iracionálních stránek „ekologického zemědělství“
Karolína Loskotová zvaná Aluška za propagaci přímého hledění do Slunce „pro lepší zrak a odblokování mozku“
Adam B. Bartoš a tým serveru Freeglobe.cz za odhalování pravdy o spiknutích, zvláště pak demaskování systému HAARP

Vyznamenaných je celkem šest a výběr je podle šéfky klubu rok od roku těžší. Letos museli vybírat z více než sta kandidátů na Bludné balvany.

Spolek však nekritizuje všechny nevědecké metody. Některé prý mohou lidem alespoň symbolicky pomoci.

„Když někdo jde k léčiteli a ten si s ním laskavě popovídá, tak je to sice stejné, jako kdyby si popovídal s kamarádem, ale může tam být pozitivní vliv na psychiku,“ míní šéfka klubu skeptiků.

Ceny však prý získávají především ti, kteří vědě skutečně škodí. „Většinou kandidáti oplývají tím, že vykrádají vědecké termíny, berou termíny z fyziky, medicíny či biologie, různě je překroutí, pomíchají dohromady a pak je použijí na propagaci třeba svého výrobku, který prodávají. Žádná kreativita ani nové nápady, které by mohly někoho inspirovat třeba k vědeckému výzkumu, v tom ani nejsou.“

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme