Brazilští vědci našli možný lék proti zákeřnému viru zika

Brazilští vědci možná našli lék, který by mohl pomoci v boji s virem zika. Jde o látku, která se používá proti malárii. Podle výzkumu může zabránit, aby virus zika ničil vyvíjející se nervové buňky plodu v těle nakažené matky. Nákaza přenášená tropickými komáry druhu aedes aegypti způsobuje právě poškození mozku u novorozenců zvané mikrocefalie a další neurologické poruchy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování krve na přítomnost viru zika

Testování krve na přítomnost viru zika | Zdroj: Reuters

Boj proti komárům je zatím jediná účinná obrana proti viru zika. Lék zvaný chlorochin je proto velkou nadějí.

Zika především v prvních týdnech těhotenství zamezuje vývoji nervových buněk u plodu. Vědci z Ria de Janeira v laboratorních podmínkách potvrdili, že již známá látka objevená v roce 1934 jich dokáže až 95 procent před útokem viru ochránit.

„Chlorochin je možné nasadit u těhotných žen,“ potvrdila televizní stanici Globo spoluautorka výzkumu Lorraine Campanatiová z Institutu biomedicinských věd Riodejaneirské federální univerzity (UFRJ).

Před tím, než by se mohl lék těhotným ženám nakaženým zikou podávat, je nutné provést potřebné testy a stanovit například účinné dávkování.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme