Brazilští vědci našli možný lék proti zákeřnému viru zika

Brazilští vědci možná našli lék, který by mohl pomoci v boji s virem zika. Jde o látku, která se používá proti malárii. Podle výzkumu může zabránit, aby virus zika ničil vyvíjející se nervové buňky plodu v těle nakažené matky. Nákaza přenášená tropickými komáry druhu aedes aegypti způsobuje právě poškození mozku u novorozenců zvané mikrocefalie a další neurologické poruchy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování krve na přítomnost viru zika | Zdroj: Reuters

Boj proti komárům je zatím jediná účinná obrana proti viru zika. Lék zvaný chlorochin je proto velkou nadějí.

Zika především v prvních týdnech těhotenství zamezuje vývoji nervových buněk u plodu. Vědci z Ria de Janeira v laboratorních podmínkách potvrdili, že již známá látka objevená v roce 1934 jich dokáže až 95 procent před útokem viru ochránit.

„Chlorochin je možné nasadit u těhotných žen,“ potvrdila televizní stanici Globo spoluautorka výzkumu Lorraine Campanatiová z Institutu biomedicinských věd Riodejaneirské federální univerzity (UFRJ).

Před tím, než by se mohl lék těhotným ženám nakaženým zikou podávat, je nutné provést potřebné testy a stanovit například účinné dávkování.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme