Brněnští onkologové zkoušejí novou metodu léčby dětí

Novou metodu léčby rakoviny zkoušejí onkologové v brněnské dětské nemocnici. Takzvaná metronomická léčba zachraňuje dříve nevyléčitelné pacienty a zmírňuje bolestivý průběh onemocnění. Spočívá v dlouhodobém podávání malých dávek cytostatik, tedy protinádorových léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Onkologické pracoviště | Foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Jak vysvětlil přednosta Jaroslav Štěrba, brněnská klinika dětské onkologie je jedním ze tří pracovišť na světě, kde novou metodu s úspěchem zkoušejí a zkoumají.

„Tato léčba překvapivě vedla k vysokému procentu léčebných odpovědí a u části pacientů dokonce k dlouhodobé kontrole choroby. Důvody tohoto efektu částečně známe, částečně jsou předmětem výzkumu,“ řekl Jaroslav Štěrba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přednosta brněnské dětské onkologické kliniky Jaroslav Štěrba mluví o úspěšné léčbě nádorů v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že tento výzkum probíhá již více než deset let. Spolupracuje na něm brněnská onkologická klinika a Masarykův onkologický ústav.

„Máme ve své péči pacienty, kteří jsou šest sedm let po úspěšné metronomické léčbě a jsou v pořádku. Pro určitou skupinu pacientů je to tedy naděje na zvrat jejich doposud nepříznivě probíhajícího onemocnění,“ uvedl Jaroslav Štěrba.

Léčba je určená pro solidní, tedy pevné nádory. Protinádorové léky se v nízkých dávkách podávají dlouhodobě, několik let. Úspěchy zaznamenali lékaři především u dětí.

Zuzana Kopuletá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme