Brněnští vědci mají úspěch, jejich snímky zatmění Slunce zveřejnila i NASA

Nejtěžší, ale také nejúspěšnější. I takovými slovy hodnotí vědci z brněnského Vysokého učení technického osmou výpravu za úplným zatměním Slunce na Špicberkách. Snímky, které pořídili ve spolupráci s Havajskou univerzitou, zveřejnila i NASA. Cesta za unikátními fotografiemi ale nebyla jednoduchá. Jeden z týmů neviděl Slunce kvůli mrakům celý týden, druhý tým pracoval v třicetistupňových mrazech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatmění Slunce na Špicberkách | Foto: Miloslav Druckmüller, Shadia Habbal, Peter Aniol, Pavel Štarha

Část expedice vedená matematikem Miloslavem Druckmüllerem si zřídila pozorovací stanici v norské univerzitní observatoři na Špicberkách. I přesto, že se teploty pohybovaly kolem minus třiceti stupňů a vál silný vítr, hodnotí Druckmüller výpravu jako obrovský úspěch.

„My jsme se trefili do jisté části slunečního cyklu, ze které jsme neměli pořádně obrázky. Slunce teď prošlo nevýrazným maximem sluneční činnosti, rozhodně nejslabším za velmi dlouhou dobu, a teď se nachází v sestupné fázi aktivity. Dá se říci, že v tomto období, v této kvalitě ještě obrázky nemáme,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští vědci zaznamenali významný úspěch při fotografování zatmění slunce na Špicberkách. Hovořila s nimi Tereza Kadrnožková

Záběry mohou například pomoci vědcům pochopit působení magnetického pole Slunce na Zemi. Jako pojistku úspěšné expedice vyslalo VUT k polárnímu kruhu ještě jeden tým na Faerské ostrovy. Vedla ho Jana Hoderová, která byla ale z pozorování zklamaná.

„Když jsme cestovali na trajektu, tak ona tam jede 36 hodin a po příjezdu na Faerské ostrovy už bylo zataženo a pršelo. Takže můj dojem z Faerských ostrovů je ten, že tam jenom prší. Ono to taky mohlo dopadnout úplně jinak, že na Špicberkách nebudou mít nic a nám při troše štěstí to mohlo vyjít. Je to sázka do loterie, ale Faerské ostrovy opravdu nevyšly,“ popisuje.

Část expedice si zřídila pozorovací stanici v norské univerzitní observatoři na Špicberkách | Foto: VUT Brno

Skeptický byl před odjezdem na Špicberky i Miloslav Druckmüller, který před třemi lety zažil špatné počasí v Austrálii. Letos se ale vše vydařilo. Nebe bylo 20. března jasné a technika vydržela i kruté mrazy.

„Já jsem na tu expedici odjížděl se smíšenými pocity, protože jsem měl po špatné zkušenosti s Austrálií, kdy to byl těžký pocit zmaru, představu, že už bych nechtěl absolvovat ještě jednu expedici, která skončí takto. Nakonec to dopadlo nad očekávání dobře. Čili myslím si, že jsme od toho ani víc očekávat nemohli,“ pochvaluje si Miloslav Druckmüller.

Co všechno fotografie o sluneční koróně, tedy nejbližším okolí Slunce, prozradí, se uvidí až v dalších měsících.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme