Brněnští vědci otestují účinek magnetu na příznaky Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
Vědci z Masarykovy univerzity začali zkoumat, jestli může stimulace mozku silným magnetem pomoci lidem s Alzheimerem nebo Parkinsonovou chorobou. Do svého projektu hledají dobrovolníky starší 35 let, největší zájem ale mají o lidi mezi 60 a 70 lety. U těch se totiž objevují vady řeči, třes nebo třeba výpadky krátkodobé paměti.
Zatímco v zahraničí stimulaci magnetickou cívkou používají třeba ke zmírnění deprese, brněnští vědci chtějí zkoumat tuto metodu právě u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
Lékařka vyučující na Masarykově univerzitě Irena Rektorová se zmírněním projevů Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby zabývala už před čtyřmi lety.
Tehdy zjistila, že stimulace řečového centra silným magnetem pomáhá parkinsonikům s mluvením. Teď se chce zaměřit na další oblasti mozku.
„Budeme opakovaně stimulovat třeba po dobu čtrnácti dnů nebo delší doby jednu oblast mozku, u které si myslíme, že by skutečně mohla zlepšit svůj výkon. Tento výkon, ať už je řečový, nebo třeba kognitivní, se pak může zlepšit v řádu několika týdnů i měsíců,“ vysvětlila Rektorová.
Silný magnet budou výzkumníci přikládat nejen k paměťovému centru u lidí s Alzheimerem nebo k řečovému centru u parkinsoniků. Důležité je podle Rektorové stimulovat i doplňkové části mozku, které ovládají například hlasitost mluvy nebo její dynamiku.
„Pacienti s Parkinsonovou nemocí mají i chybnou zpětnou vazbu. To znamená, že sami sebe slyší normálně, ale přitom mluví potichu a melodičnost hlasu je snížená. Proto budeme stimulovat i oblasti mozku, které se podílejí na tomto mechanismu zpětné vazby,“ doplnila lékařka.
S projektem mohl tým začít po vybudování vědeckého centra CEITEC v Brně a zakoupení moderních přístrojů na elektromagnetickou rezonanci. Člen výzkumného týmu Luboš Brabenec tak bude v reálném čase na obrazovce sledovat účinnost stimulace magnetickou cívkou.
„Máme údaje o tom, jaké části mozku se aktivují při řeči. Z audionahrávek potom zjišťujeme, jestli se řeč zlepšila, nebo ne. Analýzu nahrávek provádí inženýři Vysokého učení technického,“ konstatoval Luboš Brabenec.