Brněnští vědci sestavili překážkovou dráhu pro spermie

V laboratořích Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno učinili zásadní krok. Tamní vědci začali vyvíjet zařízení, které by vybralo ty nejdravější a nejzdravější spermie a zvýšilo tak úspěšnost oplodnění vajíčka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spermie (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Profimedia

„Zařízení bývá popisováno jako jakýsi trenažér, nevím ale, jestli to není příliš explicitní výraz. Myslím, že by to šlo popsat jako překážková dráha, na jejímž konci se vybere ten nejlepší jedinec, šampión. Každý z nás je v podstatě šampión, ale ještě nikdo na světě se nepokusil sestavit podobnou část ženy in vitro,“ říká Jan Přibyl z Národního centra pro výzkum biomolekul Masarykovy univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátním zařízení mluvil na Rádiu Česko Jan Přibyl z Národního centra pro výzkum biomolekul Masarykovy univerzity

„Již nyní jsou vědci schopni vybírat pod mikroskopem spermii a zkoumat její strukturu pod obrovským rozlišením. Úspěšnost uměle oplodněných vajíček je asi padesátiprocentní.

„Spermie se vybírají na základě nepřímých důkazů, tedy na základě nemřivosti a jejich morfologie, jestli vypadají správně. Jak ale má vypadat správný vítěz, který má vajíčko skutečně oplodnit, to věda dnes neví a proto je nutný podobný trenažér. Pomůže vybrat skutečného šampióna, který by měl vést k oplodnění vajíčka a ke vzniku zdravého embrya,“ dodává Přibyl.

Dana Votýpková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme