Buzení spících vajíček

Vědcům se podařilo „probudit“ spící vajíčka v myších vaječnících a využít je ke stvoření zdravých mláďat. Pokud by podobný přístup fungoval také u člověka, mohl by přinést vytoužené děti některým neplodným párům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Savčí vajíčka jsou obklopena glykoproteinovou membránou označovanou jako zona pellucida

Savčí vajíčka jsou obklopena glykoproteinovou membránou označovanou jako zona pellucida | Foto: licence Public Domain (eng)

Samice savců přicházejí na svět s miliony „spících“ vajíček, ze kterých jen malá část dostane šanci dozrát a uplatnit se v procesu rozmnožování. K faktorům, které zásoby vajíček udržují v klidu, patří produkt genu PTEN, který blokuje signalizační dráhu dozrávání buněk. Vědci ze Stanfordovy univerzity vyoperované myší vaječníky ošetřili molekulami, které gen PTEN zablokují. Signalizační dráhu dozrávání buněk zároveň „povzbudili“ stimulujícími látkami a vaječníky přenesli do těl náhradních matek, které dostaly hormonální injekci podporující vývoj vajíček.

O dva týdny později vaječníky myší přímo přetékaly zralými folikuly, ze kterých se uvolňují vajíčka připravená k oplození. Folikulů zde bylo dvakrát až šestkrát větší množství než u kontrolní skupiny myší. Z oplozených vajíček se pak vyvinulo dvanáct zcela zdravých mláďat. Vědci experiment zopakovali také na vzorcích tkáně z lidských vaječníků, ale z etických důvodů vajíčka nechali neoplozená. Princip „probouzení vajíček“ by se ale podle vědců dal v budoucnosti využít ke zvýšení plodnosti nebo by mohl pomoct otěhotnět ženám, které by si před odnětím vaječníků postižených nádorovým onemocněním nechaly část zdravé tkáně zmrazit.

Zdroj: New Scientist, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme