Část vědců volá po zrušení Greenwichského času

Vědci se sjeli do Spojeného království a debatují o konci času, jak jej lidé dosud znají. Část odborníků totiž chce zrušit Greenwichský čas, který by mohl v budoucnu zkomplikovat vědecká pozorování či lety do vesmíru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční hodiny na budově malého konventu

Sluneční hodiny na budově malého konventu | Foto: Adriana Krobová

Původní definice času je taková, že den má 24 hodin, každá z nich 60 minut a každá minuta 60 sekund. Délka dne se měřila v londýnském Greenwichi na nultém poledníku.

Už na konci 19. století se ale ukázalo, že takto definované sekundy nejsou všechny stejně dlouhé. Rotace Země není rovnoměrná, mají na ni vliv třeba přílivy nebo zemětřesení a z dlouhodobého pohledu rotace zpomaluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zrušit Greenwichský čas informuje redaktor Ondřej Bouda

Původně definovaná sekunda se tak prodlužuje, což způsobuje problémy pro veškerá vědecká měření. Proto vědci začali v 60. letech minulého století měřit čas atomovými hodinami. Sekunda je definovaná jako doba přes 9 miliard period záření cesia 133.

Tato metoda je sice mnohem přesnější, ovšem neodpovídá realitě. Přesný vědecký čas se oproti tomu lidskému posouvá a vzdaluje se od něj. K přesnému atomovému času se proto musí občas přidávat sekunda, aby se zase srovnal s tím, co pozorujeme na zemi. Dosud se přidalo něco přes 20 těchto přestupných sekund.

Jenže náhodně přidávané sekundy vadí třeba dlouhodobějším vědeckým pozorováním a nebo počítačovým systémům. Konkrétně třeba navigacím a do budoucna také delším letům do vesmíru. Proto z praktických důvodů chtějí někteří vědci tuto praxi zrušit.

Rozhodnutí padne v lednu

Pro lidi by zatím změna nic neznamenala, rozdíl je totiž minimální. Zatím je to sekunda zhruba za rok a půl. Nicméně i sekundy se nastřádají a tempo rozcházení bude zrychlovat a za pár set let tak bude rozdíl už hodina. Časem by Slunce mohlo vycházet třeba v 8 hodin večer.

Vědci, kteří dnes z praktických důvodů chtějí Greenwichský čas opustit ví, že se do budoucna bude muset problém řešit, ale věří že se to podaří. Třeba přidáním přestupné hodiny. Na druhou stranu je řada vědců – například Britové – kteří nechtějí přijít o svůj tradiční čas a argumentují právě tím, že je důležité jak čas vnímáme tady na zemi a proto by korekce měly nadále pokračovat.

Debata o zrušení Greenwichského času se vede už od 60. let minulého století. Na leden je naplánovaná konference Mezinárodní telekomunikační unie v Ženevě, kde by se mělo o návrhu zrušit běžný čas hlasovat.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme