Celý Einsteinův archiv bude na internetu

Albert Einstein bude on-line. Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která vlastní archiv geniálního fyzika, zveřejní na internetu všech 80 tisíc položek jeho písemné pozůstalosti a dalších záznamů o něm. Doposud je dostupná asi polovina včetně 900 rukopisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Albert Einstein v roce 1921 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Ferdinand Schmutzer (1870 - 1928)

Albert Einstein zatím neotřesitelně zůstává ikonou fyziky. Jeho speciální teorie relativity odolala i nejnovějším pokusům o její zpochybnění. A byly to ambiciózní pokusy - v obří podzemní laboratoři CERN. V posledních dnech ale přichází další důkazy o tom, že experiment pokazila chyba měření.

Do dokumentů, které popisují mimo jiné teorii relativity, můžete už teď nahlédnout na stránce alberteinstein.info. Ale nejen do Einsteinových vědeckých statí.

Jde o jeho poznámky, články, dopisy, pohlednice; úvahy týkající se třeba jaderného odzbrojení nebo arabsko-izraelského konfliktu.

Kompletní sbírka byla doposud v univerzitním archivu. Na internet se budou dostávat postupně, kompletní katalog už ale na síti je.

Zájemci o Einsteinovo dílo i život se tak budou moci podívat třeba i na to, co stálo v dopisech jeho milenkám, matce nebo o čem si psali s Tomášem Garriguem Masarykem.

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme