Centrum pro nanotechnologie v Praze využijí i mladí vědci

V pražské Libni se právě otevřelo nové centrum pro nanotechnologie. Jmenuje se Středisko analýzy funkčních materiálů a je nejlépe vybavené ve střední a východní Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel centra Jan Řídký u přístroje Nano ESCA | Zdroj: ČTK

Rozměry nanotechnologií se nepohybují v řádech centimetrů nebo milimetrů, ale nanometrů – tedy miliardtinách metru. To odpovídá asi tisícině tloušťky lidského vlasu.

A právě možnost ovlivňovat materiály, třeba textil, na takové úrovni přináší nové možnosti ve vědě, průmyslu, ale i v medicíně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Lenka Jansová sledovala otevření Střediska analýzy funkčních materiálů v pražské Libni

Ve Středisku analýzy funkčních materiálů se proto budou zkoušet například nové postupy, jak nahradit kloub nebo chrupavku.

V textilním průmyslu je zase známá látka pod označením Gore-Tex, která propouští vodní páry, ale ne vodu – proto je prodyšná, ale nepromokavá.

„Vyhořelé jaderné palivo se ukládá do kontejnerů, které jsou ze slitin zirkonu a dalších kovů, a ty mohou podléhat korozi. Snaha je, aby pokud možno nekorodovaly vůbec nebo co nejméně, takže se zkoumá složení slitin. To je další aplikace tohoto přístroje – jak dosáhnout toho, aby kontejnery na vyhořelé jaderné palivo pokud možno nekorodovaly nebo co nejmíň,“ uvádí ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd Jan Řídký další příklad praktické aplikace výzkumů, které se v centru budou provádět na speciálních přístrojích.

Nanotechnologie se využívají také v energetice či automobilovém průmyslu, nové centrum proto sponzoruje řada firem.

Středisko by ale mělo sloužit i pro přípravu mladých fyziků.

Celý projekt u Fyzikálního ústavu v Libni vyšel na 120 milionů korun včetně nové budovy a laboratoří. Vydatně na něj přispěla také Evropská unie.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme