Centrum pro vývoj originálních léčiv chce objevit účinnější látky proti rakovině

Česko buduje speciální výzkumné Centrum pro vývoj originálních léčiv. V jeho laboratořích by se do několika let měly rodit účinnější látky na boj s rakovinou, infekčními nemocemi nebo například Alzheimerovou chorobou. Stát do centra investuje přes 200 milionů korun. Čeští vědci doufají, že by mohli slavit ve světě stejné úspěchy jako zesnulý chemik Antonín Holý, který byl průkopníkem v boji proti viru HIV.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Pět vědeckých pracovišť, soukromé firmy a dvě vysoké školy od letošního roku patří do konsorcia, které chce přepsat lékovou mapu nejen v Česku, ale také na mezinárodním trhu.

Podle Martina Fuska z pražského Ústavu organické chemie a biochemie, který je jedním z pracovišť, půjde hlavně o vývoj originálních léčivých látek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech nového českého výzkumného centra natáčela reportérka Petra Benešová

„Česká republika je místo, kde se to dělo vždycky. Kde v historii od roku 1950 až 1990 vzniklo více než 30 nových originálních léčiv. Máme schopné lidi, kteří umí syntetizovat látky a jsou schopni testovat.“

Nové molekuly by mohly být základem léků pro onkologické pacienty, ale také by mohly pomoci například v boji s obezitou. Centrum dotuje z veřejných peněz Technologická agentura České republiky. Na osm let přiklepla vědcům 240 milionů korun.

„Devět partnerů dostává 30 milionů korun ročně. Konsorcium do toho vkládá řádově 15 milionů korun ze svého,“ prozrazuje Fusek.

Centrum by nejprve vydělávalo na patentech a licenčních smlouvách. Prodalo by práva na chemikálie zahraničním farmaceutickým firmám, které by z nich dále vyráběly léky. Plány vědců jdou ale dále.

Vědci věří i v nového výrobce

„My se na to díváme trošku strategicky, že by se třeba tady mohlo podařit vybudovat i výrobce originálních léčiv,“ říká Fusek.

Testování chemikálií na zvířatech a následně na lidech trvá dlouhé roky a je velmi drahé. Pro české investory je to podle náměstka pro odborné činnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv Petra Čapka zatím nereálný cíl:

„Pokud mluvíme o českých výrobcích jako o firmách vlastněných českými vlastníky, tak to je zlomek procenta. To není ani možná procento. Je to kvůli té finanční náročnosti, protože podle odhadu každá nová molekula, která je uvedena na trh, dneska stojí minimálně miliardu dolarů. A vývoj trvá minimálně deset let.“

Ve vývoji léků je mnoho slepých uliček, ve kterých laboratorní pokusy nakonec skončí.

„Přibližně každá tisícátá nebo desetitisícátá varianta je ta, která může dojít k praktickému uplatnění,“ dodává ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Pavel Březovský.

I kdyby se vědcům nakonec nepodařilo získat silného českého investora, i tak stát na vývoji nových léčiv neprodělá. Z prodeje licencí do zahraničí zaplatí výzkumné centrum Česku daně. A podle předběžných odhadů by se investice mohla státu vrátit už do tří let.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme