Česká hlava ocenila lékaře Jana Petráška za výzkum léčby jater

K medicíně ho přivedl děda. Říkal mu o ní, že je to krásné povolání, i když intelektuálně náročné. Člověk se ale stále vzdělává. Dědeček mu také říkal, že díky medicíně pomůže lidem. A na jeho slova došlo. Lékař Jan Petrášek totiž získal jednu z cen pro nejlepší české vědce Česká hlava - Cenu Doctorandus. Zvítězil ve studentské kategorii za objev, který by mohl pomoci při léčbě zánětu jater.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidská játra

Lidská játra | Foto: Fotobanka Profimedia

Zánět jater se nemusí týkat jen alkoholiků. Jan Petrášek se proto ve svém výzkumu zabýval tím, jakou úlohu má imunitní systém u nejčastějších jaterních onemocnění. A zjistil, že právě imunitní i jaterní buňky mezi sebou komunikují.

„Zjistili jsme konkrétní faktory, které přispívají k rozvoji alkoholické nemoci jater, a poté, co jsme tyto faktory identifikovali, tak jsme současně vytipovali několik kandidátních zástupců těchto signalizačních drah, které by bylo možno terapeuticky ovlivnit,“ vysvětlil Radiožurnálu Petrášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Kláry Bílé k udělení ceny Doctorandus v rámci soutěže Česká hlava, kterou připravila pro Odpolední Radiožurnál

Se svým týmem vyzkoušel podání běžného léku, který se až doposud používal pro léčbu revmatoidní artritidy. Lékaři tak zjistili, že po podání těchto látek se zánět nebo nemoc jater neobjeví, případně se játra rychleji znormalizují.

„Jsou to látky, které jsou založeny na klasickém principu antigen a protilátka. V podstatě rozpoznávají specifickou strukturu určitého signálního proteinu, který přispívá k rozvoji alkoholické nemoci jater,“ doplnil Petrášek.

V současné době léky na léčbu nemoci jater neexistují, možná je jedině transplantace.

Výsledky výzkumu Petráškova týmu se ale neomezily jen na alkoholickou nemoc jater, ale lze je aplikovat například i na nealkoholickou steatohepatitidu, kterou mohou trpět obézní pacienti s diabetem.

Léčebný postup může pomoci i pacientům, kteří například v sebevražedném úmyslu zkonzumovali velké množství paracetamolu, což je účinná látka paralenu.

Jde ale zatím jen o první krok. Látka se bude zkoumat v dalších studiích. Výsledky jsou ale podle Jana Petráška tak přesvědčivé, že by se brzy mohly objevit skutečně v praxi při léčbě nemocných jater.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme