Česká republika má první šetrnější mamograf. V Jablonci

Do České republiky se dostal mamograf, který ženy ozařuje šetrněji než stávající dostupné přístroje. Instalují ho jako první v tuzemsku v severočeském Jablonci nad Nisou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamografie | Foto: National Institutes of Health

Nový mamograf, který instalují v jablonecké nemocnici, nahradí stávající přístroj, který už byl zastaralý. Nové zařízení bude plně digitální, moderní, ale především bude také více ohleduplné k pacientkám i k případným mužským pacientům, kterých mimochodem přibývá.

Přístroj bude obsluhovat vedoucí radiologického oddělení jablonecké nemocnice Filip Rasocha. „Je relativně ojedinělý svojí technologií, která se jmenuje photon counting. Je to technologie, která pro pacienty zaručuje zhruba poloviční až dvoutřetinovou radiační dávku oproti ostatním přístrojům, které jsou teď na trhu. Bude to první přístroj instalovaný v České republice,“ vysvětluje Rasocha.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový mamograf v jablonecké nemocnici se zajímala redaktorka Šárka Škapiková

Na mamograf chodí pravidelně Iveta z Liberce. Je jí 46 let a ozařování už podstoupila několikrát. „Chodím pravidelně na prohlídky, chodím vždycky jednou za rok. Stalo se mi, už je to delší dobu, kdy jsem měla pocit, že něco není v pořádku. Ne, že bych si něco nahmatala, ale jedno prso mě strašně bolelo. Tak jsem se poprvé dostala na mamograf,“ vypráví Iveta a popisuje, jak pokračoval její příběh.

„Zjistili, že tam mám malou zapouzdřenou bulku, ale že to není nebezpečné. Ale furt mám pocit, že to je nějaká časovaná nálož, tak jsem opět zašla za svým gynekologem, že bych chtěla opět na mamograf asi po roce. On mi řekl, že to není také moc zdraví prospěšné, takže jen jednou za dva roky. Ale teď jsem se dozvěděla, že v Jablonci nad Nisou mají šetrnější mamograf, tak přemýšlím, že bych se tam podívala,“ říká Iveta.

Na preventivní vyšetření na mamografu mají zdarma nárok všechny ženy od čtyřicátého pátého roku života. Lékaři upozorňují, že by ženy neměly tuto možnost podceňovat. Každá stá kontrola na mamografu totiž odhalí rakovinu. A čím dřív lékaři o nemoci vědí, tím je pravděpodobnější, že ji budou umět vyléčit.

Šárka Škapiková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme