Česká věda může na vybrané projekty získat až 100 milionů korun od soukromých investorů

Soukromí investoři založili fond pro vědce. Výsledky výzkumu totiž chtějí převést do praxe. Česká věda tak může na vybrané projekty získat až 100 milionů korun, kterými zatím fond disponuje. Za jeho vznikem stojí organizátoři projektu Česká hlava a investiční skupina Natland Group.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Y chromozomy, které se přenášejí jen v mužské linii, vědci získali z lidských zubů | Foto: SINC, Rosa Fregel

Fond chce primárně investovat do oblasti medicíny, životního prostředí a technologií.

„Ale samozřejmě když se objeví něco, co nezapadá do těchto oblastí a budeme schopní to odborností pokrýt, tak se tomu nebráníme, ale tohle je primární specializace,“ říká majoritní vlastník skupiny Natland Group Tomáš Raška.

Fond má skupinu odborníků, která bude jednotlivé projekty posuzovat a schvalovat. Jednou z jeho členek je vědkyně Eva Syková:

„Jak ukázala například soutěž České hlavy, tak skutečně těch výsledků je hodně a je tam právě ten nedostatek spolupráce s investory. Věci jsou dlouhodobé. Trvá poměrně dlouho, než se k pacientovi dostanou. Vyžaduje to investice a tady se nabízí taková možnost.“

Vybraným projektům fond poskytne peníze na získání patentu, rozjezd výroby a následné uvedení produktu na trh.

Fond má také za cíl přilákat zpět do Česka mladé a nadějné badatele.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme