Česko možná nestihne vyčerpat dotaci na laser ELI. Pak by na něj muselo doplácet
Dolní Břežany u Prahy se brzy stanou místem, kde se budou scházet špičkoví vědci z celého světa. Do tří let tady vyroste jeden z nejvýkonnějších laserů, který posune hranice vědeckého bádání. Právě dnes položí základní kámen k jeho výstavbě premiér Petr Nečas z ODS společně s vědci. Sedmimiliardový projekt platí Evropská unie. Není ale jisté, jestli Češi stihnout vyčerpat celou dotaci a nebudou muset na obří centrum nakonec doplácet.
O laseru ELI v Dolních Břežanech se už dlouho mluví jako o projektu, který posune českou vědu významně dopředu. Unikátní zařízení za téměř sedm miliard korun, jehož další dvě centra vyrostou v Maďarsku a Rumunsku, pomůže například v lékařském výzkumu.
„Mělo by to přitáhnout i hi-tech firmy, které by mohly vyrůst v blízkosti. Je to veliká příležitost i nyní ve fázi stavby centra,“ vysvětluje výkonný ředitel projektu Vlastimil Růžička.
Navíc to, že se podařilo získat projekt pro Českou republiku je například podle místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace Miroslavy Kopicové obrovský úspěch.
„Je to jeden z nejprestižnějších evropských projektů v oblasti a výzkumu, který se připravoval tři roky ve třinácti zemích se čtyřiceti výzkumnými organizacemi. Je to obrovský počin, kdy se výzkumná komunita spojila a takovýto projekt připravila,“ shrnuje Kopicová.
Místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová byla hostem Ranního interview Radiožurnálu
Vědecké centrum financuje Evropská unie. Projekt v minulosti nabral skluz a do konce roku 2015 se možná Čechům nepodaří získat celou dotaci. Stát by tak v nejhorším případě musel doplatit odhadem 350 milionů korun z vlastních zdrojů.
„Nicméně v tuhle chvíle začínají jednání s Evropskou komisí na téma možného financování této částky i po roce 2015. Tak jsem optimista a myslím si, že by se tyto peníze daly zabezpečit i v následujícím programovém období,“ říká Jan Kříž z ministerstva školství, které dohlíží na program Výzkum a vývoj pro inovace.
Zdržení kvůli výběrovým řízením
Jasno by tak mohlo být příští rok na podzim. Vlastimil Růžička věří, že Česko v jednáních uspěje. „Na straně řídícího orgánu jsem našel pochopení. Věřím, že tato jednání budou dotažena do úspěšného konce.“
Podle Růžičky se projekt v minulosti zdržel i kvůli tomu, že nebyl dostatečně technologicky připraven. Ke zpoždění podle něj přispěla i Evropské komise a bývalé vedení ministerstva školství.
Za zdržení může i nový zákon o veřejných zakázkách. Jakmile se do výběrového řízení přihlásí jen jeden dodavatel, tendr se musí zrušit. Špičkové technologie dodává ale jen omezený počet společností.
„Všechno stojí a padá s tím, jak moc nám půjdou výběrová řízení. Jestli se vyloučené firmy budou odvolávat, nebudou odvolávat. To vnáší do celého procesu takovou nejistotu,“ popisuje Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu, který koordinuje projekt ELI.
Navíc postavit superlaser není otázkou pár let, v případě ELI zhruba čtyř roků. Podobná vědecká centra vznikají ve světě i dvojnásobnou dobu. Stavět se v Dolních Břežanech začne na začátku příštího roku. Po roce 2016 se pak spustí základní chod centra pro uživatelský výzkum. Unikátní laserové technologie se doladí až v následujících letech.