Česko poslalo na 800 vzorků rostlin do genové banky na Špicberkách

Česko se poprvé zapojilo do projektu celosvětové záchrany genetických zdrojů rostlin. K záchraně slouží genová banka na norských Špicberkách, kam státy ukládají vzorky semen především zemědělských a potravinářských plodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dozrávající klasy ječmene

Dozrávající klasy ječmene | Foto: Corel GALLERY

„Genová banka je vlastně služba jednotlivým státům, které schraňují semena pro jakýkoliv případ, kdy by došlo na Zemi k vyhynutí určitého typu rostlin,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

„Všechno hradí norská vláda a jedna soukromá nadace, my hradíme pouze přípravu zásilek a poštovné. To samotné skladování je bezplatné.“

Semena jsou uložená v pískovcové skále v bývalém dole při teplotě minus 18 stupňů Celsia. Česko tam teď poslalo přibližně 800 vzorků, například různých druhů pšenice, žita, ovsa či ječmene.

„Také 30 druhů travin, některé druhy pícnin, olejnin, zeleniny a léčivých nebo aromatických rostlin,“ dodává Jordán.

Banka na Špicberkách funguje od roku 2008 a za tu dobu do ní státy uložily přes 800 tisíc vzorků. Celková kapacita je 4,5 milionu. Semena uložená v bance zůstávají majetkem příslušných zemí.

Globální úložiště semen v Norsku | Foto: Svalbard Globale frøhvelv

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme