Český biochemik převzal v Německu prestižní cenu

Český biochemik Jiří Friml převzal v Hamburku prestižní Körberovu cenu udělovanou vynikajícím evropským vědcům. Je teprve druhým Čechem, který ji získal. Německá Körberova nadace tak ocení jeho objev funkcí rostlinného hormonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Friml

Jiří Friml | Foto: archiv Jiřího Frimla

„Věnovali jsme se studiu signálních látek v rostlinách. Nejdůležitější signální látka se jmenuje auxin a my jsme zjistili, že auxin funguje jako univerzální spouštěč různých vývojových procesů,“ popsal objev Friml.

„Našli jsme geny, které kódují transportní proteiny, které ten auxin transportují rostlinou. Když jsme různé geny pro tyto transportéry auxinu vypínali, zjistili jsme, že právě rozložení transportovaného auxinu v rostlině je takový univerzální signál. Procesy, které jsou natolik rozdílné jako tvorba listu a růst kořene do půdy ve směru tíže, jsou regulované stejným mechanismem a stejnou skupinou genů,“ objasnil Friml.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biochemik Jiří Friml mluvil o svém objevu na Rádiu Česko

Jeho objev může mimořádně pomoci v zemědělství. Jak sám dodává, ale jen za předpokladu politické přízně. Tedy v případě, že se uvolní restriktivní politika vůči geneticky modifikovaným rostlinám:

„Poznatky by se daly použít k vytváření rostlin, které budou mít vhodné vlastnosti pro zemědělství. Například v jižní Evropě je limitace pro dostávání dvou úrod jahod ročně to, že nelétá hmyz, který by mohl opilovat. Pokud bychom mohli přesně manipulovat tvorbu auxinu v květech, mohli bychom dostat úrodu i v zimě bez přispění hmyzu.“

Friml žádné riziko v tomto postupu nevidí: „Nevnášíme do rostliny žádný cizí gen, jenom manipulujeme jejími vlastními geny. Riziko je stejné jako při normálním šlechtění, spíše ještě menší, protože přesně víme, co jsme v rostlině udělali.“

Některé nadnárodní koncerny už výsledky výzkumu začaly testovat v praxi. Jiří Friml se svým týmem nyní působí na univerzitě v Belgii.

Pavla Dluhoschová, Martina Mašková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme