Český portál o nanotechnologiích ve světě uspěl. Využívají ho firmy i univerzity

Internetový portál o nanotechnologiích, který loni jako první na světě spustili Češi, využívá stále více firem a výzkumných institucí. Díky publikovaným informacím o novinkách v oboru, patentech nebo vědeckých nápadech začalo v nanovláknech podnikat více zahraničních i českých společností. Za vznikem portálu stojí česká firma Nafigate.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba nanovlákna | Foto: Filip Jandourek

„Za sedm měsíců fungování portálu jsem uvedli už třetí jazykovou mutaci. V červnu jsme spustili verzi v japonštině, v březnu jsme otvírali slavnostně v Singapuru. Myšlenka globálního centra excelence je v tom, že propojujeme špičková vědecká pracoviště s firemní sférou. A už tady máme první reálné projekty,“ řekl jeden z tvůrců internetového portálu Ladislav Mareš.

Nanotechnologiím se v Česku věnuje na 140 firem. Podnikají hlavně ve vývoji nových materiálů, v medicíně nebo kosmetickém průmyslu.

Do výzkumu se zapojily i prestižní školy. „Tady z České republiky to je Vysoké učení technické v Brně a Vysoká škola báňská. V zahraničí je to Tokijská univerzita, je to Národní univerzita v Singapuru. A teď jednáme o spolupráci s Kjóto University v Japonsku. A připravujeme podobné projekty s MIT a s americkými univerzitami,“ potvrdil Mareš.

Portál vytvářejí experti ze světových univerzit a firem. Novinky se pak uplatní v medicíně nebo kosmetickém průmyslu.

Petra Benešová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme