Český portál o nanotechnologiích ve světě uspěl. Využívají ho firmy i univerzity

Internetový portál o nanotechnologiích, který loni jako první na světě spustili Češi, využívá stále více firem a výzkumných institucí. Díky publikovaným informacím o novinkách v oboru, patentech nebo vědeckých nápadech začalo v nanovláknech podnikat více zahraničních i českých společností. Za vznikem portálu stojí česká firma Nafigate.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba nanovlákna

Výroba nanovlákna | Foto: Filip Jandourek

„Za sedm měsíců fungování portálu jsem uvedli už třetí jazykovou mutaci. V červnu jsme spustili verzi v japonštině, v březnu jsme otvírali slavnostně v Singapuru. Myšlenka globálního centra excelence je v tom, že propojujeme špičková vědecká pracoviště s firemní sférou. A už tady máme první reálné projekty,“ řekl jeden z tvůrců internetového portálu Ladislav Mareš.

Nanotechnologiím se v Česku věnuje na 140 firem. Podnikají hlavně ve vývoji nových materiálů, v medicíně nebo kosmetickém průmyslu.

Do výzkumu se zapojily i prestižní školy. „Tady z České republiky to je Vysoké učení technické v Brně a Vysoká škola báňská. V zahraničí je to Tokijská univerzita, je to Národní univerzita v Singapuru. A teď jednáme o spolupráci s Kjóto University v Japonsku. A připravujeme podobné projekty s MIT a s americkými univerzitami,“ potvrdil Mareš.

Portál vytvářejí experti ze světových univerzit a firem. Novinky se pak uplatní v medicíně nebo kosmetickém průmyslu.

Petra Benešová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme