Český výzkum nepřijde o peníze, které měly být kompenzací za radar

Americká radarová základna v Brdech sice nebude, ale dohodnutá spolupráce se Spojenými státy ve výzkumu pokračuje. Američané jen v letošním a příštím roce chtějí do českých nápadů investovat milion dolarů. O peníze, které původně měly být určitou kompenzací za postavení základny, tak český výzkum nepřijde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská laboratoř pro fyziku částic CERN / Urychlovač LHC, detektor Atlas

Evropská laboratoř pro fyziku částic CERN / Urychlovač LHC, detektor Atlas | Foto: Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Jedním z pracovišť, které z peněz od Pentagonu těží, je Fyzikální ústav Akademie věd. Ten se podílí na výzkumu vlastností špičkových materiálů, takzvaných nitridů, které zdokonaluje americká firma Kyma pro armádní průmysl. Využívat by se mohly v budoucnosti pro speciální lasery.

Do hledáčku Pentagonu se Fyzikální ústav AVČR dostal při vyjednávání o radaru v Brdech. Američany výsledky českých vědců zaujaly natolik, že s nimi chtějí i nadále spolupracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Američané chtějí do českého výzkumu investovat milion dolarů. Podrobnosti v reportáži Petry Benešové.

„Projekt začal studiem vzorku, který jsme dostali na prověření ještě dřív, než byly podepsány všechny smlouvy. Měření pro firmu Kyma byla zajímavá, vzorečky byly unikátností. I to přispělo možná k tomu, že se to schválilo, že spolupráce začala dřív, než byla smlouva a jakékoliv financování,“ přiblížil Radiožurnálu fyzik Eduard Hulicius.

Ústav získal smlouvu až do dubna příštího roku. Na výzkum už dostal čtvrt milionu dolarů, přitéct by mělo dalších dvě stě tisíc. Ústav sice na výsledky z bádání nemá licenci ani patent, ze kterého by mohl získávat další miliony. Podle Huliciuse ale i tak čeští vědci mají ze spolupráce výhody. „Hlavní profit jsou ty výsledky, publikace, blízkost k aplikaci,“ uvedl.

Pentagon už investoval do českých projektů 700 tisíc dolarů

Smlouvu s Američany má i firma Crytour a donedávna také pražské ČVUT. Doposud Pentagon investoval do českých nápadů pro armádní průmysl sedm set tisíc dolarů, v letošním a příštím roce by to měl být další milion dolarů.

Na pražské ČVUT navíc vznikl seznam desítek výzkumných pracovišť a firem, které se mohou pochlubit špičkovou vědou. I od nich by Pentagon měl nadále lovit nápady. Potvrdil to Michal Pěchouček, vedoucí Centra agentních technologií na ČVUT.

„Ten seznam používá spousta jiných organizací v rámci Pentagonu. Iniciativa nevyšla nadarmo. Utvořily se nové kontakty.“

Američané by měli investovat v Česku například i do biomedicíny nebo výzkumu počítačových systémů. V následujících letech by české projekty s USA už neměla koordinovat Agentura pro raketovou obranu MDA, ale pobočka amerického Úřadu pro námořní výzkum, která je otevřena od února v Praze.

Katarína Brezovská, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme