Český výzkum posílí do tří let 400 zahraničních vědců

Český výzkum čeká do tří let posila ze zahraničí. Čtyři stovky pracovních smluv mají podepsat významní vědci z ciziny. Zamíří převážně do šesti velkých vědeckých center, která se právě budují za miliardy evropských dotací v Brně, Ostravě a nedaleko Prahy. Mezi badateli se objeví jména z prestižních zahraničních institucí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum

Výzkum | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Nové posily ze zahraničí chce biomedicínské vědecké centrum Biocev, které do tří let vyroste ve Vestci u Prahy, lovit ve Spojených státech amerických, Francii, Německa, Taiwanu, Bulharska, Rumunska a také ve státech bývalého Sovětského svazu.

Vědecký koordinátor projektu Václav Pačes chce prestiž postavit hlavně na mladých lidech:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových vědeckých posilách v českém výzkumu natáčela reportérka ČRo Petra Benešová

„Já to reálně odhaduji na to, že čtvrtina tam bude během pěti let ze zahraničí. Nejdříve musíme prokázat, že jsme opravdu instituce, která je na takové úrovni, že sem půjdou. Oni jsou zejména mladí vědečtí pracovníci z těchto zemí, kteří možná docela rádi dostanou příležitost se osamostatnit, dostanou příležitost založit si vlastní skupinu.“

Nalákat přímo držitele Nobelových cen se ale české vědě zřejmě nepodaří. I přesto mezi badateli a hodnotiteli českého výzkumu budou vědecké kapacity, říká Tomáš Hruda - ředitel brněnského Středoevropského technologického institutu CEITEC, který chce do tří let zaměstnat stovku cizinců.

„Naše etablovaná vědecká rada, která už funguje, tak se může chlubit velmi významnými vědeckými osobnostmi z celého světa, i řekněme například zástupci ze Standfordské univerzity a vlastně největší množina těch lidí, kteří přijdou ze zahraničí, budou zejména lidé, kteří mají tak či onak s Českem nějaké vazby.“

Druhé brněnské Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, které se buduje v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny, už teď počítá se sedmdesátkou zahraničních odborníků. Na vývoji léčebných metod kardiovaskulárních a neurologických nemocí tady spolupracují experti z americké Mayo clinic.

Peníze na platy z evropských dotací

Český výzkum musí cizince nalákat na nové technologie, ale také na odpovídající platy a zázemí pro rodiny. A to nebude úplně jednoduché, myslí si rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ivo Vondrák, který je vedoucím projektu superpočítačového centra v Ostravě:

„Tam je mzdová politika hodně vysoká ve srovnání řekněme s českým prostředím. Já si myslím, že by se mohl pohybovat minimálně na té úrovni 150 tisíc korun, ale jak říkám, je to spíš spodní odhad.“

Peníze by pro cizince mohly jít z evropských dotací, mezinárodních vědeckých grantů nebo také z peněz soukromých firem, které chtějí investovat do objevů. Ostrava počítá, že zhruba čtvrtina, tedy padesátka vědců bude z ciziny.

Vsadit chce na mozky z Asie - hlavně Číny, Japonska a Jižní Koreje. Už teď ale spolupracuje například s ruskými, australskými nebo španělskými odborníky v oblasti analýzy dat, programování a umělé inteligence.

Vláda si od zahraničních vědců slibuje posílení českého výzkumu a více investovaných peněz do nápadů. Vracet by se také mohli Češi, kteří v minulosti odešli za lepšími podmínkami do ciziny.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme