Čeští archeologové čekají, až se budou moci vrátit do Abúsíru

V Egyptě dnes měla složit přísahu nová vláda, vyčerpaný premiér Šaraf ale musel strávit noc v nemocnici a ceremoniál byl odložen. Informace o tom, na kdy, se rozcházejí, možná to bude už zítra. Jedním z postů, který se týká do jisté míry i České republiky, konkrétně našich archeologů a jejich činnosti v Egyptě, je v současnosti neobsazené křeslo ministra, který má v resortu starověké památky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové | Foto: Jaroslav Beránek

Místo ministra dosud zastával Zahi Hawass, výrazná osobnost, která se často objevovala i v zahraničních televizích, často přímo na místě vykopávek s nohama pokrytýma prachem. Zasazoval se o vrácení cenných předmětů, které byly propašované do zahraničí. Doma mu ale vytýkali panovačnost a také to, že si přivlastňuje práci druhých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Malá ze zahraniční redakce mluví o neobsazeném postu ministra starověkých památek v Egyptě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Zahi Hawass je rozhodně vynikající odborník a vynikající manažer. Obě tyto schopnosti spojoval ve prospěch egyptských památek, takže rozhodně hodně přispěl k současnému stavu egyptských památek v dobrém a možná trošku někdy i v tom horším. Soustřeďoval pozornost na některé velké projekty, ale samozřejmě nemohl stihnout všechno,“ uvedl ředitel Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy Ladislav Bareš, který Hawasse zná osobně.

Doplnil, že Zahi Hawass, vědom si své výkonnosti, někdy příliš koncentroval Egyptskou památkovou správu a vztahoval ji především k vlastní osobě. Za kontroverzní považuje i Hawassovo úsilí soustředit archeologické práce do vybraných míst Egypta a omezovat práce na jiných místech, například v Nilském údolí.

Zahiho Hawasse, který si sám říká „Skutečný Indiana Jones“, měl ve funkci ministra nahradit Abdel Fattah al-Banna, kterému ale zase vytýkají nedostatek odbornosti. Zaměstnanci muzeí po celém Egyptě včera na protest vstoupili do stávky a on raději rezignoval.

Čeští egyptologové jsou v nejistotě

Bez ohledu na to, že turistika v kombinaci s archeologickými nálezy tvoří významný pilíř příjmů egyptského státu, se toho od začátku nepokojů v této oblasti moc neudělalo a další vývoj je nejasný. Podle Ladislava Bareše je zatím těžké zhodnotit, zda a do jaké míry ovlivní nová vláda působení českých archeologů v Egyptě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Českého egyptologického ústavu Ladislav Bareš mluví o bývalém ministru pro starověké památky Záhim Hawassovi ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Pravděpodobně ano, ale zatím je to opravdu všechno v běhu a nic není úplně jistého. Zhruba za 14 dní odjíždí kolega, profesor Miroslav Bárta, který je držitelem naší archeologické koncese v Abúsíru, do Egypta. Přímo na místě by měl zřejmě zjistit více o situaci v Egyptě a o výhledech,“ řekl Ladislav Bareš.

Situace se v Abúsíru snad už nezhoršila, protože naleziště znovu začala hlídat egyptská policie. Když policisté začátkem roku odešli, nastoupili lidé z okolních vesnic a začali rabovat, dělali načerno vykopávky a dostali se do skladišť, kde část nálezů ukradli a to, co pro ně nebylo atraktivní, poničili. Obvyklá archeologická kampaň na jaře nebyla a o podzimní se zatím spíš pochybuje.

„V prvních srpnových ramadánových dnech máme domluvených několik setkání s nejvyššími představiteli egyptského ministerstva pro památky, s nimiž bychom se měli dobrat toho, jakým způsobem budeme letos na podzim postupovat, protože Abúsír je jedna z nejhůře postižených lokalit v celé zemi,“ uvedl Miroslav Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Bárta z Českého egyptologického ústavu mluví o plánované cestě do Egypta ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Dodal, že čeští archeologové už teď vědí, že jedna z nejobtížnějších aktivit bude stavba nového archeologického skladu pro nálezy jejich expedice, což je mnohamilionová investice, na kterou zatím nemají peníze.

Čeští archeologové pracují na pyramidovém poli v Abúsíru přibližně 20 kilometrů od Káhiry už čtyři desítky let.

„Zahi Hawass byl možná dvacet let naším téměř nejbližším přímým nadřízeným a ve chvíli, kdy se stal generálním tajemníkem Nejvyšší rady pro památky, respektive později ministrem pro památky, tak samozřejmě byl naším vyšším nadřízeným. Abúsír byl vždy ve středu jeho zájmu. Doktor Zahi si vždy pečlivě všímal našich nálezů, takže někdy byla jeho pozornost větší než k některým dalším kolegům, kteří pracovali na odlehlejších místech Egypta,“ řekl v souvislosti s Abúsírem Ladislav Bareš.

Jitka Malá, Jiří Chum, Martina Mašková, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme