Čeští archeologové se pokusí napravit škody v Abúsíru

Do Egypta dnes cestuje skupina archeologů, která se v Abúsíru pokusí zachránit to, co tam nechali rabující. Zloději, pravděpodobně obyvatelé okolních vesnic, do lokality vnikli při nedávných politických nepokojích v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neferirkareova pyramida v Abúsíru | Foto: Naďa Reviláková

Některé nálezy zmizely, většina zbylých utrpěla tím, že zloději všechno shodili na podlahu a ještě v tom šlapali. Kromě toho se pokoušeli dostat k památkám svými vlastními výkopy.

„Děr je několik desítek a my je teď budeme muset všechny dokumentovat,“ říká archeolog Miroslav Bárta, který rozsah škod v Abúsíru zjišťoval. Podle něj se musí zlepšit informovanost místních lidí. Bude se také zvažovat zavedení zvláštního programu pro školní děti.

Dokud si lidé žijící poblíž nalezišť myslí, že se tam dají najít zlaté sochy, může se podle Miroslava Bárty situace kdykoli opakovat, bez ohledu na to, že zloději nedokáží archeologicky cenné předměty prodat a nakonec je někde zahrabou nebo zahodí.

Jitka Malá, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme