Čeští egyptologové jsou zpět na místě svých vykopávek, zjišťují škody

Nedávné nepokoje v Egyptě, které donutily k rezignaci prezidenta Husního Mubáraka, vážně ohrozily výzkum českých egyptologů. Ze země přicházely zprávy o rabování a ničení archeologických nálezů. Český tým se nyní vrací na místo vykopávek a zjišťuje škody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doc. Miroslav Bárta v rozhovoru s Naďou Revilákovou

Doc. Miroslav Bárta v rozhovoru s Naďou Revilákovou | Foto: Ludvík Hegrlík

Egyptologové jsou největším českým vědeckým týmem, který pracuje v zahraničí. Jejich nálezy v Abúsíru poblíž Káhiry oceňují odborníci z celého světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se nepokoje v Egyptě podepsaly na práci českých archeologů, popsal Radiožurnálu jejich vedoucí Miroslav Bárta

Jak Radiožurnálu řekl vedoucí české expedice Miroslav Bárta, vědci se na místo dostali teprve včera, aby mohli zahájit záchranné práce. Ty mají trvat asi dva měsíce.

„Lokalita jako taková utrpěla tajnými vykopávkami místních vesničanů, kteří žijí několik set metrů od hranic lokality. V tomto směru Abúsír dopadl jako většina lokalit na pyramidových polích v oblasti Káhiry, protože se jedná o velmi přitažlivou zónu s památkami,“ popsal situaci Bárta.

Gang asi 60 lidí podle něj minulou noc přepadl sklady přímo na pyramidách v Gíze. Zloději se dostali i do skladů, kde český tým uchovává nálezy z předchozích sezón. „Tam jsme začali pracovat dneska a stav není moc potěšující,“ dodal Bárta.

Situace v Egyptě, kde po nepokojích v únoru odstoupil prezident Husní Mubarak, se podle něj trochu zklidnila, ale stále není ideální: „Na ulicích je znát pozitivní nálada, tak uvidíme, jak dlouho to vydrží. Všechno je hodně nové a poměry se dramaticky mění.“

Velkou výstavu v Česku by nepokoje neměly ohrozit

Na příští rok se v Česku chystá výstava staroegyptských uměleckých památek. I přes současné problémy je Bárta v otázce jejího konání optimistický. Ze strany Egypťanů je podle něj nadále velká snaha uvolnit na výstavu co nejvíc předmětů.

„Konkrétně nám dali povolení vystavit víc jak 120 předmětů, včetně těch, které pocházejí z našich vykopávek. Záleží na tom, jak rychle by se taková výstava v nových poměrech dala přichystat. Jestli to bude příští rok nebo později, to je zatím otázka,“ řekl vedoucí českého týmu.

Mezi exponáty, které by se měly na výstavě objevit, jsou i nálezy z hrobky faraona Tutanchamona, který se stal díky zachované mumii a bohatým nálezům z pohřební výbavy nejznámějším staroegyptským panovníkem.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme