Čeští lékaři poprvé operovali šedý zákal laserem

Z evropského i tuzemského hlediska unikátní oční operaci za sebou mají lékaři ve Zlíně. Poprvé v České republice operovali šedý zákal laserem namísto ultrazvuku. Nový typ zákroku je pro pacienta přesnější, jemnější a bezpečnější. První operovanou pacientkou byla šedesátiletá žena z Uherského Hradiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Hrabalová s operatérem Pavlem Stodůlkou | Foto: Pavel Sedláček

Operatérovi Pavlu Stodůlkovi trval zákrok pouhých osm minut. Přístroj, který obsluhoval, měl dokonce evropskou premiéru.

„Považujeme laserovou operaci šedého zákalu za obrovský přelom v těchto operacích, protože ta operace bude ještě mnohem preciznější, než tomu bylo doposud. Bude přesnější a bezpečnější a myslím si, že to je to, co je pro pacienty potřebné,“ hýřil po zákroku dobrou náladou.

Připomněl, že operace šedého zákalu je velice častá. „Je to vůbec nejčastější operace současné medicíny. Právě proto její zdokonalení a kvalita vidění po této operaci je velmi důležitá,“ dodal Stodůlka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Sedláček se zajímal o průběh unikátní operace šedého zákalu

Operaci levého oka podstoupila šedesátiletá Marie Hrabalová z Uherského Hradiště, která je ráda propagátorkou nových metod. Před osmnácti lety to byla právě ona, kdo jako první v Česku podstoupil bezbolestnou operaci metodou LASIK na odstranění dioptrií.

Spokojená byla i tentokrát. „Dnes jsem byla na operaci s šedým zákalem, dostala jsem čočku a to prostě je úplně bezbolestné. Mně se to zdálo být během chvilky. Právě jsem říkala, že nevím vůbec, jak jsem tam byla dlouho. Prostě to byla chvilinka,“ vzpomínala na prodělaný zákrok.

Laserovou operaci si pacient musí hradit sám

„Určitě je to lepší. Myslela jsem si, že teda vůbec na to nebudu vidět, a vidím na to. Dokonce jsem už psala zprávu, takže vidím na to dobře. A určitě se to bude ještě lepšit,“ dodala.

Souhlasí s ní i šéf kliniky Pavel Stodůlka, který před několika dny odstranil šedý zákal také prezidentu Václavu Klausovi. U něj však použil standardní metodu.

„U pana prezidenta je plánované, že se bude provádět operace šedého zákalu i na druhém očku. A na tomto očku, kde ten šedý zákal není komplikovaný nějakými dalšími očními problémy, si myslíme, že by ta laserová operace byla tím nejlepším řešením,“ vysvětlil.

Laser bude klinika využívat také při zavádění čoček umožňujících vidění na různé vzdálenosti, zejména pacientům ve vyšším věku, a také při složitých operacích tvrdého zákalu nebo zákalu po úrazu.

Pojišťovny užití laserů nehradí. Operace jednoho oka přijde pacienta na 9500 korun. Klasický způsob operace pomocí ultrazvuku je hrazen ze zdravotního pojištění.

Pavel Sedláček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme