Čeští vědci chtějí superlaser ELI zapnout do dvou let. Za pomoci Bruselu

Čeští experti se do dvou let zřejmě dočkají prvních paprsků jednoho z nejvýkonnějších laserů světa. Výzkumné laserové centrum s unikátním přístrojem vyroste v Dolních Břežanech u Prahy. Brusel pravděpodobně zaplatí jeho výstavbu a provoz i v dalších letech, nejen do roku 2015.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace projektu superlaseru z webu  extreme-light-infrastructure.eu

Vizualizace projektu superlaseru z webu extreme-light-infrastructure.eu | Zdroj: ČTK

Projekt měl v minulosti problémy s čerpáním peněz. Hrozilo, že Česko nezíská celou dotaci, a stát tak doplatí stovky milionů korun.

Na dva mohutné základní kameny poklepávali před půl rokem v Dolních Břežanech u Prahy politici a vědci. Na místě, kde zatím byla jen obří jáma, do dvou let vyroste několik budov vědeckého centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Laser ELI v Dolních Břežanech představila a o jeho financování mluvila Petra Benešová

Unikátní laserová technologie, která posune například lékařský nebo materiálový výzkum, přitáhne české a zahraniční vědce, tvrdil Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu:

„Fyzikální ústav už před samotným začátkem ELI zaměstnával více než 12 procent cizinců a dnes se toto procento určitě zvýšilo. Jednací řečí na poradách ELI je angličtina.“

Zařízení za téměř sedm miliard korun, jehož další dvě centra vyrostou v Maďarsku a Rumunsku, mělo ale v posledních měsících problémy. Projekt, financovaný z Bruselu, nabral skluz a hrozilo, že Česko do konce roku 2015 nestihne získat celou dotaci.

Stát by tak musel doplatit stovky milionů korun. Čechům se ale podařilo domluvit s bruselskými úředníky, aby financovali projekt i v následujících letech, říká výkonný ředitel projektu Vlastimil Růžička:

EK po dalších jednáních zřejmě prodlouží financování laseru ELI v Česku

Číst článek

„Jsou si vědomi důležitosti projektu ELI a jsou připraveni ho podporovat. My jsme se dohodli, že další jednání budou pokračovat zhruba v březnu či dubnu tohoto roku.“

Projekt by se tak rozdělil do dvou fází. Ještě do konce roku 2015 by se stihla postavit laserová hala a administrativní budovy. Stejně tak by měly být dodány první přístrojové technologie.

Následně by se laser uváděl do provozu, což může trvat i několik let, protože jde o špičkovou technologii, která se vyvíjí na míru přímo pro Dolní Břežany.

V ČR vyroste superlaser | Foto: ČTK

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme