Čeští vědci objevili lék, který zamezuje množení viru HIV

Čeští vědci ve spolupráci s kolegy z university v Heidelbergu pokročili ve výzkumu látek, které by mohly posloužit jako účinná obrana proti množení viru HIV. Dílčí výsledek své práce publikovali v prestižním časopise Journal of Medicinal Chemistry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AIDS si stále vybírá svoji daň...

AIDS si stále vybírá svoji daň... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Výzkumný tým tří ústavů Akademie věd ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a univerzitou v Heidelbergu vytvořil unikátní sloučeninu, která zamezuje množení viru HIV. Nadějným látkám se říká metalo-karborany.

Podobný účinek, tedy zablokování pro virus životně důležitého enzymu protézy, má devět zatím známých a schválených léčiv. Účinek většiny z nich se ale s delším nebo nepravidelným užíváním ztrácí. Tělo si na lék zvykne. Na jiný cíl v životním cyklu viru útočí látky z dílny uznávaného experta Antonína Holého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Havlas mluvil na Rádiu Česko o novém léku proti šíření viru HIV.

"Léky z dílny profesora Holého jsou nejvíce používanými léky v této oblasti na světe. Nicméně pro některé pacienty nemusí být ideální, může u nich nastat toxikologická reakce bránící jejich používání. Je tedy potřeba mít širší soubor léků pro pokrytí všech pacientů," říká ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Havlas.

Nový lék nyní čeká ještě celá řada klinických studií a testů. Je také nutné najít investora, který by zaplatil nejen výzkum, ale i uvedení léčiva do praxe.

"To je vždy největší problém při přenosu výsledků základního výzkumu do praxe. Pravděpodobně nenajdeme investora do doby, než dalšími testy a studiemi prokážeme účinnost těchto látek. I když ale investora najdeme, je to stále běh na dlouhou trať. Uvedení do praxe i poté může trvat šest až deset let," pokračuje Havlas.

"Ze strany potencionálního investora to ale kromě trpělivosti bude vyžadovat i značnou finanční částku. Když jsme uváděli do praxe léky profesora Holého, pohybovali jsme se kolem osmi set miliónů dolarů na jedno léčivo," dodává ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Havlas.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme