Čeští vědci oživují kontakty s Východem, spolupracují hlavně v technice

Čeští vědci stále častěji oprašují historické kontakty se státy bývalého Sovětského svazu. Se zeměmi, jako jsou Ukrajina, Rusko nebo Ázerbájdžán, spolupracují v posledních letech hlavně na jaderném a materiálovém výzkumu. Z asijských států pak Česko finančně podporuje nejvíce spolupráci s Čínou, Indií a Jižní Koreou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Určitě navazujeme na tradici a nově se k tomu přidává spolupráce s dalšími zeměmi jako Amerika, Kanada, případně latinskoamerické země,“ říká Michal Pazour z Technologického centra Akademie věd.

„Ale je tam pořád vidět oborový rozdíl. V bývalých zemích sovětského bloku spolupracujeme hlavně v technických vědách. S Amerikou a Kanadou se rozvíjí spolupráce v oborech, které jsou v Americe už rozvinuté, což jsou lékařské obory,“ uvádí Pazour.

A když zamíří do Česka vědec z ciziny, zpravidla je to právě z východních zemí. „Nejčastěji jsou to zahraniční vědci z Ruska, Ukrajiny, Indie, poté je to napříč celým světem,“ potvrzuje Hana Hušková z Českého centra mobility.

Zatímco v tradičních technických oborech, zejména materiálovém a jaderném výzkumu, se vědci orientují na postsovětské země, s Čínou se rozvíjí spolupráce v oblasti biotechnologií.

Ze západních států mimo Evropskou unii Česko nejvíce spolupracuje s USA. Stát na podporu česko-amerického medicínského a chemického výzkumu vyčlenil až do roku 2015 přes 170 milionů korun.

Petra Benešová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme