Čeští vědci posunuli léčbu chronického poranění míchy

Posun ve výzkumu léčby chronického poranění míchy slaví čeští vědci. Zatím jen v laboratoři, ale jednou možná i v reálném lékařství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

největší zástupce čeledi myšovitých - potkan | Foto: David Schovánek

Ústav experimentální medicíny Akademie věd během čtyřleté studie sledoval potkany s chronickým poraněním míchy.

Po pěti týdnech od úrazu provedli vědci u zvířat operaci, při které do poraněné míšní tkáně vložili jako implantát buď samotný hydrogel - což je přípravek, jenž uchovává vodu a živiny, a nebo hydrogel osázený kmenovými buňkami.

Dosažené výsledky ukázaly, že po implantaci přípravku s kmenovými buňkami z kostní dřeně dochází u léčené skupiny potkanů k významnému zlepšení jak hybnosti, tak i citlivosti zadních končetin. Přičemž ke zlepšení citlivosti došlo 4 až 5 měsíců po implantaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesorka Eva Syková v Odpoledním Radiožurnálu o nové metodě léčby poranění míchy

Šéfka zmíněného vědeckého týmu, profesorka Eva Syková ale ve vysílání Radiožurnálu upozornila, že ještě nějakou dobu potrvá, než tento postup budou moci vyzkoušet na lidských pacientech.

"Významně nás v tom podporují dvě věci: Jednak takzvaná Asociace francouzských pacientů, která má na jeden typ hydrogelu patent, který nám poskytne a který necháme společně a za jejich finanční podpory vyrobit a schválit pro použití v Evropské unii, a tedy i u nás."

"Za druhé, že jsme vybudovali v Akademii věd takzvané čisté prostory, kde ty gely můžeme osázet kmenovými buňkami - jinak bychom je pacientům vůbec nemohli podat. No a pak navrhneme klinickou zkoušku ve Francii i u nás," uvedla profesorka Syková.

Marika Táborská, Martin Mašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme