Čeští vědci vymysleli důmyslný software. Mohl by urychlit vývoj nových léčiv

Čeští vědci vymysleli počítačový program, který by mohl výrazně zlevnit vývoj nových léčiv. Speciální software umí rychle a velmi podrobně vymodelovat molekuly bílkovin a také snadno nasimulovat některé chemické reakce. Vědci se tak možná brzy obejdou bez zkumavek a nebudou trávit dlouhé hodiny v laboratořích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Tomáš Adamec

„Načtu si nějakou proteinovou strukturu. Protein v praxi vypadá jako řetězec, páteřní struktura schumlaná do kuličky,“ popisuje informatik Vilém Šustr a ukazuje na monitoru počítače složitý obrazec vláken, která se vzájemně proplétají.

Zvětšený protein natáčí ze všech stran a pomocí kurzoru prohledává jeho vnitřní strukturu. Program vědcům ukazuje, jak se bílkovina chová a jestli chemicky zreaguje s jinou molekulou. Když se spojení podaří, vznikne základ nového léčiva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový software českých vědců se zajímala reportérka Petra Benešová

„Teď jsem si tady spočítal úplně základní metodou tři nějaké tunely, které vedou do aktivního místa,“ popisuje Šustr. Vědec si to natočí, přiblíží, podívá se na detail. „Je to velká pomoc, protože tyhle pokusy se nedají nahradit screeningem, hromadným testováním. Trvá týden, než proběhne reakce,“ vysvětluje Šustr.

Registrace z celého světa

Program naopak pokusy chemiků při vývoji léčiv urychlí. A může i výzkum zlevnit - podle odhadů o stovky tisíc korun. Unikátní software, který vymysleli původně studenti a učitelé z informatiky a přírodovědy Masarykovy univerzity v Brně, je dostupný na internetu zatím zdarma.

Po celém světě se do něj už zaregistrovalo čtyři a půl tisíce výzkumníků. Převážně z USA a Japonska. Program využívají například také vědci na Harvardu nebo Cambridge. Testují ho i české školy. Vývoj léčiv má totiž v tuzemsku svoji tradici.

„Česká republika je místo, kde se to dělo vždycky. Kde od roku 1950 do roku 1990 vzniklo více než třicet nových originálních léčiv,“ potvrzuje Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie.

Autoři softwaru si slibují, že se jim podaří program prodat zahraničním farmaceutickým firmám. Využívat by ho mohl také potravinářský a kosmetický průmysl.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme