Čeští vědci vyvíjejí v Singapuru filtrační membrány z nanovláken

Čeští vědci budují v asijském Singapuru společně s experty z místní prestižní univerzity Centrum technologií pro čištění vody. Výzkum ve speciálních laboratořích, který se zaměří hlavně na vývoj v oblasti nanovláken, přinese nové poznatky ve filtracích kapalin. Podobná unikátní pracoviště mají v Singapuru jen velké mezinárodní firmy. Teď se vedle ně zařadí i Češi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba nanovlákna | Foto: Filip Jandourek

Miliony lidí nemají přístup k pitné vodě a nové způsoby filtrace kapalin pro ně mohou být v budoucnu nadějí.

Češi přišli s nápadem, jak pro tuto technologii využít nanovlákna ve speciálních filtračních membránách, které zachytí i nebezpečné prvky z odpadních vod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál reportérka Petra Benešová

Klasické čistírny úplně neodstraní například pesticidy nebo hormony. Nanovlákenné membrány to ale zvládnou.

„Nanovlákna mají potenciál v mnoha oblastech vodní filtrace, například mikrofiltrace. Jak se ukázalo, můžeme s tím uspět i na mezinárodním trhu, kde potřebujeme speciální technologii, která dokáže tyto membrány produkovat,“ vysvětluje profesor Seeram Ramakrishna z Národní singapurské univerzity, která na projektu filtrací s Čechy spolupracuje.

Kapalinová filtrace, se kterou přicházejí Češi a výzkumný tým tuzemské společnosti Nafigate Corporation, je podle něj schopna tuto technologii bez problémů nabídnout.

Vedle čistění odpadních vod je možné membrány použít i při filtraci technologické vody, která vzniká například při výrobě léčiv. Nanovlákna ji promění zpět na pitnou vodu.

Nanovlákna schopná emitovat světlo vyrůstají z křemíkového krystalu (dole) | Foto: NIST

Ladislav Mareš z Nafigate Corporation připomíná, že tyto speciální technologie mohou v Asii, kde mnohé země řeší ekologické problémy, uspět na trhu.

„Produkty, které nabízíme, nezatěžují životní prostředí. Potom to jsou produkty, které zlepšují již znečištěné životní prostředí - filtrace vzduchu, filtrace znečištěných vod,“ popisuje.

Nanovlákno boduje

Už dnes se ve vědecké komunitě předpokládá, že se běžné filtrační membrány budou v dalších letech nahrazovat těmi s nanovlákny a do dvou let bude na trhu mnohem větší poptávka po těchto technologiích.

A nejen po nich. Jak říká profesor Oldřich Jirsák z Technické univerzity v Liberci, který s Nafigate na výzkumu spolupracuje, nanovlákna prorazí i v jiných oblastech.

„Pracujeme na vývoji různých aplikací, které mají potenciál překonat svými vlastnostmi to, co je v současné době vyráběno, třeba vlastnosti goretexu. Dnes už téměř není obor, kde by nanomateriály nenašly uplatnění.“

Nanovlákna podle něj také brzy ovládnou farmaceutický nebo potravinářský průmysl.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme