Čestná cena za lékařství čeká na nového laureáta. Začíná Nobelův týden

Ve Stockholmu dnes začíná takzvaný Nobelův týden. Akademici postupně oznámí, kdo dostane ceny z nadace slavného švédského vědce. Ve Stockholmu dnes udělí Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Držitele vybírá Nobelovo shromáždění na stockholmské lékařské univerzitě Karolinska Institutet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Udílení Nobelovy ceny v Oslu

Udílení Nobelovy ceny v Oslu | Foto: Kateřina Procházková

Nobelovy ceny se udělují od roku 1901 a za tu dobu už prestižní ocenění za fyzilogii nebo lékařství získalo 201 laureátů, včetně deseti žen.

První ženskou nositelkou se v roce 1947 stala pražská rodačka Gerty Coriová, která ocenění dostala spolu se svým manželem.

Nejmladším držitelem byl dosud 32letý Kanaďan Frederick Grant Banting, který v roce 1923 obdržel cenu za objev inzulínu. Nejstarším naopak 87letý Američan Peyton Rous za výsledky ve výzkumu rakoviny.

Laureát ceny v oboru fyziologie a lékařství získá kromě prestižní medaile a diplomu i osm milionů švédských korun (téměř 24 miliony korun).

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradici udílení Nobelových cen rekapituluje Karolína Rezková

Tradičně nejvíce se spekuluje o kandidátech na Nobelovu cenu míru. Jména kandidátů jsou utajovaná, ale podle BBC patří k možným favoritům šestnáctiletá Pákistánka Malalaj Júsufzaiová, konžský gynekolog Denis Mukwege nebo ochránci lidských práv v Rusku či Bělorusku.

Pokud jde o Nobelovu cenu za literaturu, média tipují japonského spisovatele Harukiho Murakamiho, Američanku Joyce Carol Oatesovou, nebo Maďara Pétera Nádase.

Naproti tomu v souvislosti s Nobelovou cenou za fyziku převládá mínění, že Nobelova nadace vybere vědce, kteří se zabývají pátráním po takzvaném Higgsově bosonu. Tato hypotetická částice by měla vysvětlovat, jak získaly ostatní částice hmotnost.

Nobelovy ceny vznikly z popudu švédského vědce a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ve své závěti stanovil, že se jeho majetek vloží do fondu, z něhož se každoročně budou udělovat ceny za významné vědecké objevy, literaturu a za zásluhy o mír ve světě.

Nobel zemřel v roce 1896, pak následovalo několik let jednání a konfliktů a první Nobelovy ceny putovaly do rukou oceněných v roce 1901.

Nobelova cena. Medaile se jménem Jaroslava Heyrovského | Foto: Archiv Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Dnes už ale všechno běží jako dobře namazaný stroj. V pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za lékařství nebo fyziologii, v úterý za fyziku, ve středu za chemii a v pátek se dozví svět jméno nositele letošní Nobelovy ceny za mír.

Příští pondělí pak tajemník Královské švédské akademie věd oznámí, kdo dostane cenu za rozvoj ekonomických věd. A konečně do konce října se v hlasování rozhodne o tom, kdo získá Nobelovu cenu za literaturu.

Někdy volba překvapí, jako se to podařilo v roce 2009. Norský Nobelův výbor rozhodl, že Nobelova cena míru ten rok bude udělena prezidentu Baracku Obamovi za jeho mimořádné úsilí o posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy.

Nobelovy ceny. Medicína je jednou z pěti oblastí, o kterých se zakladatel cen, švédský průmyslník Alfred Nobel, zmiňuje v závěti. Oceňují se i zásadní objevy či přínos lidstvu také na poli fyziky, chemie, literatury a míru. Na Nobelovu počest založila švédská centrální banka v roce 1969 ještě cenu za ekonomii.
Nobelovu cenu zatím získali pouze dva Češi - fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský a básník Jaroslav Seifert.

Slavnostní vyhlašování cen bývá až 10. prosince, v den výročí Nobelovy smrti, a je to velká událost. Dámy přicházejí ve velké večerní, pánové ve fraku. Předávání se účastní sám švédský král s manželkou.

Vědci a spisovatelé si pro Nobelovu cenu přijíždějí do Stockholmu, Nobelova cena za mír se ale uděluje v norském Oslu. A právě při těchto ceremoniálech se stávalo, že si oceněný nemohl z politických důvodů pro cenu přijet. V roce 1983 třeba děkovnou řeč za Lecha Walesu četla jeho manželka Danuta.

„Jsou vám známy důvody, proč jsem nemohl přijet do vašeho hlavního města, abych převzal tuto čestnou cenu. V tomto slavnostním dni je mé místo mezi těmi, z nichž jsem vzešel a k nimž patřím - mezi gdaňskými dělníky," přečetla Danuta Walesová.

Helena Berková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková, Karolína Rezková, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme