Chemie uznává čtyři nové prvky. Jeden by se mohl jmenovat po Lemmym Kilmisterovi

Periodická tabulka se oficiálně rozšíří o další čtyři chemické prvky. Jejich existenci uznala Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii. Nové prvky dostanou také jména, zatím se jim ale říká jen podle latinského označení jejich protonových čísel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Mendělejevovy tabulky chemických prvků nyní patří i supertěžký prvek s atomovým číslem 117

Do Mendělejevovy tabulky chemických prvků nyní patří i supertěžký prvek s atomovým číslem 117 | Foto: Brian Cantoni

Nové prvky označují chemici jako transurany, tedy velmi těžké látky. Ve volné přírodě se nevyskytují, dají se vyrobit jen v laboratoři a jsou nestabilní.

„Mají tak krátkou dobu života, že můžeme říci, že nám tady vydržely jen krátkou chvíli, aby se dalo změřit, že byly připraveny,“ potvrdil už dříve Petr Slavíček z Vysoké školy chemicko-technologické.

Zatím bezejmenné prvky, které byly uznány na konci minulého roku, mají protonová čísla 113, 115, 117 a 118. U těch s čísly 114 a 116 se povedlo prokázat jejich existenci už dříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Periodická tabulka se rozšíří o čtyři nové chemické prvky. Na objevu se podíleli výzkumníci z Japonska, Ruska a Spojených států. Více Eva Rajlichová

„Uznání prvků je byrokratický proces. Jde o natolik obtížné experimenty, které není možné ani nezávisle zopakovat. Je jen pár laboratoří, které dělají experimenty tohoto druhu,“ dodal Slavíček.

Nové prvky uznává podle předem daných kritérií Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii. Jména můžou připomínat nějaké místo, zemi nebo významnou osobu. Třeba kopernicium zařazené do tabulky v roce 2009 nese jméno slavného astronoma Mikuláše Koperníka.

Jeden z prvků – ten s protonovým číslem 118 – by se možná mohl jmenovat „lemium“ podle zpěváka a baskytaristy Lemmyho Kilmistera z kapely Motörhead, který zemřel na konci loňského roku. Fanoušci tak chtěli uctít jeho památku a na internetu podepisovali petici. Ostatně jednoduchý překlad anglického „heavy metal“ je právě těžký kov.

Lemmy Kilmister | Foto: Wikimedia Commons

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme