Chytré obaly potravin nebo hojivé obvazy, to nabízejí nanovlákna

Nanovlákno je tisíckrát tenčí než lidský vlas. Přesto si už dobylo celý svět výzkumu a byznysu. Nové materiály, obaly na potraviny, léky a hojivé obvazy z nanovláken prorážejí na trh s takovou rychlostí, že se čím dál více firem zaměřuje na jejich výrobu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanovlákna (ilustrační foto)

Nanovlákna (ilustrační foto) | Foto: Courtesy of the American Chemical Society

Ekonomické odhady dokonce říkají, že v roce 2015 by se na trhu mohlo v nanotechnologiích protočit více než dva biliony amerických dolarů. O ně se teď chtějí v zahraniční konkurenci poprat i české firmy.

Medicína může být právě tou nejperspektivnější oblastí, kde mají nanotechnologie budoucnost. "Chytré" obvazy a náplasti, které rychleji hojí rány, jsou jen některými příklady, jak nanovlákna posouvají medicínu dopředu. Zdravotnictví ale není jedinou oblastí pro nanotechnologie, říká Oldřich Jirsák z Technické univerzity v Liberci:

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Benešová se ve své reportáži zabývá problematikou nanovláken a jejich komerčního užití

„Pracujeme na vývoji různých aplikací jako jsou právě membrány, které tady můžete vidět, které opravdu mají potenciál výrazně překonat svými vlastnostmi to, co je v současné době vyráběno. Skutečně máme velmi dobrou možnost teď překonat ty vlastnosti Goretexu.“

Oldřich Jirsák dodává: „Dneska není skoro obor, kde by ty nanomateriály nenašly uplatnění, protože to je nový materiál, který se jinak chová.“ Sám Jirsák je autorem více než padesáti patentů na výrobu nových textilií.

Nanospider, unikátní technologie vyvinutá na TUL Liberec, umožňuje průmyslovou výrobu netkaných textilií tvořených vlákny o průměru 200 až 500 nanometrů. Společnost Elmarco linky na výrobu nanovláken už komerčně nabízí. | Foto: Elmarco s.r.o.

Tenká vlákna prorazila také do potravinářského a kosmetického průmyslu. Rozvoj tak zažívají funkční obaly u potravin. Chrání jídlo například před zkažením, nebo naopak odhalí jeho kontaminaci. Nanovlákna také umějí silně znečištěnou vodu proměnit v křišťálovou kapalinu.

Změnit by také mohly od základu dosud používané postupy v energetice. A také v celosvětovém byznysu. Nanotechnologie dnes patří k nejrychleji se rozvíjející výzkumné oblasti, která má velký potenciál na trhu.

„Rok 2015 zde byl uveden proto, že my máme odhady toho, jaká zhruba velikost by měla být na globálním trhu pro příležitosti v oblasti nanotechnologií. Hovoří se o limitech mezi 700 miliardami amerických dolarů až 2,5 biliónu amerických dolarů,“ potvrzuje Miroslav Křížek, generální ředitel CzechInvestu a pokračuje:

ČTĚTE TAKÉ: Portál o nanovláknech spojí nabídku vědců s poptávkou firem

„Pro české firmy to znamená úplně jasný signál. Česká republika je v tuto chvíli na světové špičce v oblasti nanotechnologií a my si chceme tuto špičku nejenom udržet, ale i posílit.“

Právě české firmy by mohly lovit aktuální informace a nové nápady z nanotechnologií na novém internetovém portálu nafigate.com. Tento týden ho jako vůbec první na světě spustili čeští odborníci z výzkumu a z firem.

Nanovlákna schopná emitovat světlo vyrůstají z křemíkového krystalu (dole) | Foto: NIST

Nejvíce poslouží právě podnikatelům a vědcům, kteří tak mohou rychleji dostat na trh nové nanotechnologie. Jak bude portál fungovat, popisuje jeden z jeho tvůrců Ladislav Mareš:

„Na akademické půdě vzniká mnoho zajímavých myšlenek, patentů a článků. Na druhé straně je ten komerční svět, který potřebuje nové produkty.“

V Česku v nanovědách podniká více než 140 firem. Portál pomůže hlavně středním a menším společnostem, které nemají vlastní výzkumné zázemí.

Petra Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme