Čínští vědci zpochybňují globální oteplování. Země se prý ochlazuje

Naše planeta čelí globálnímu oteplování. Zvyšování průměrné teploty zemské atmosféry i oceánů potvrzuje zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu, podle kterého jsou největší hrozbou skleníkové plyny. Těch nejvíce vypouští Čína. Právě její vědci ale nyní zveřejňují výsledky svého bádání, které naopak globální oteplování popírají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetská náhorní plošina

Tibetská náhorní plošina | Foto: Yang Wang, Florida State University

Čínští vědci argumentují studií více než tisíc let starých stromů, konkrétně jalovců. Profesor Liou Jü z čínské akademie věd je odjel zkoumat do odlehlých oblastí v Tibetu, kde se nacházejí neporušené lesní porosty, a na základě odebraných vzorků dokázal s pomocí počítačové simulace určit teploty v daném regionu za posledních téměř 2500 let. A z nich prý vyplývá, že se globální oteplování zastavilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínském výzkumu klimatu mluvil na Radiožurnálu Robert Mikoláš

Někteří čínští vědci se zabývají právě výzkumem letokruhů, tuto metodu dokonce používají už 70 let. Donedávna jejich metoda nebyla příliš respektována. Vláda v Pekingu však v souvislosti s debatami o klimatických změnách začala uvolňovat více finančních prostředků právě na tento výzkum.

Tisíce let staré stromy Číňané našli v tibetských horách Čchi-lien ve výšce 3500 až 4000 metrů nad mořem, kde se jalovce přizpůsobily tvrdým povětrnostním podmínkám. Jejich stáří je odhadováno na dva tisíce a více let.

Vědci je samozřejmě nekácí, ale vzorky získávají pomocí dlouhých trubiček. Podle získaných údajů tak bylo na severu Číny nejtepleji v letech 401 až 413, tedy za vlády dynastie Ťin, kdy průměrná teplota byla vyšší o 0,16 stupně než dnes.

Z letokruhů jalovců se údajně dozvíme i něco o budoucnosti. Jak čínští experti zjistili, teplota rostla do roku 2006 a nyní opět klesá a to bude podle nich pokračovat až do roku 2068. Na druhé straně ovšem právě z Tibetu existují fotografie, na kterých jsou různá místa zachycená před dvaceti lety a nyní. A rozdíly, tedy úbytek sněhu, postupující eroze a podobně, jsou jasně zřetelné.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme