Citlivá pokožka utkaná z nanodrátků

Jako princezna na hrášku. Nějak podobně by se v budoucnosti mohl cítit robot vybavený umělou kůží z laboratoří kalifornských výzkumníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělá kůže složená z matice nanodrátků v představě výtvarníka

Umělá kůže složená z matice nanodrátků v představě výtvarníka | Foto: Ali Javey

Citlivosti lidského hmatu, který nám umožňuje nerozbít křehké vajíčko nebo ucítit lehký dotek motýlích křídel, se umělé systémy zatím nemohou vyrovnat. Vědci z Kalifornské univerzity z Berkeley však se svou umělou kůží s názvem „e-skin“ učinili významný pokrok. Systém dokáže detekovat tlak nižší než 15 kilopascalů, který odpovídá běžným denním činnostem, jako je psaní na klávesnici nebo lehké držení předmětů. Dosavadní systémy přitom byly schopné detekovat jen tlak desítek a více kilopascalů.

Podstatou „přecitlivělé“ umělé kůže jsou tranzistory tvořené více než stovkou nanodrátků z germania a křemíku s polovodivými vlastnostmi. Tranzistory jsou ukotvené ve flexibilním polymeru, který pod tlakem mění svůj elektrický odpor. Každý tranzistor funguje jako pixel s jasně určenou polohou, ze které se dají odčítat informace. Vědci předpokládají, že jejich vynález posune kupředu některá robotická zařízení. Dlouhodobý cíl je však ambicióznější: citlivá umělá kůže by měla zlepšit hmat umělých končetin a přispět tak k jejich lepší souhře s lidským nervovým systémem.

Zdroj: University of California - Berkeley

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme