Čtení Shakespeara má pomoci lékařům lépe stanovit diagnózu

Důkladné studium díla britského dramatika Williama Shakespeara by mohlo pomoci lékařům lépe a spolehlivěji stanovit diagnózu pacienta. Tvrdí to alespoň britský lékař Kenneth Heaton, který se Shakespearem zabýval. Alžbětinský bard by tak nemusel být inspirací pouze pro herce, milovníky divadla a filozofy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

William Shakespeare na portrétu neznámého autora z r. 1815

William Shakespeare na portrétu neznámého autora z r. 1815 | Foto: Wikimedia, public domain

Bývalý lékař Kenneth Heaton, specialista na gastroenterologii, tvrdí, že současní lékaři si dostatečně neuvědomují souvislosti mezi psychologickými problémy a fyzickými příznaky.

K lepší odbornosti mediků by podle něj mělo přispět právě důkladné čtení Shakespearova díla, které může lékařům rozšířit obzory a poskytnout čerstvý pohled na určování diagnózy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kocourek Shakespeare.mp3

Heaton se ve své studii zaměřil na příznaky jako jsou závratě, únava, omdlévání nebo vady sluchu, které se v díle britského autora objevují a s nimiž mají lékaři často problém, protože jejich příčina bývá duševního charakteru.

Medik ve své práci uvádí konkrétní příklady. Upozorňuje na únavu, kterou trpí Hamlet po vraždě svého otce a stěžuje si na svoji nudnou, zatuchlou a bezútěšnou existenci nebo bolest hlavy oklamaného Othella i problémy dalších hrdinů Shakespearových děl.

Celkem v jeho tvorbě Heaton našel 43 příkladů fyzických potíží způsobených psychickými stresy.

Sám Shakespear s postavou lékaře pracoval ve svých dílech devětkrát. Jejich charaktery a dovednosti vykresloval podle potřeb příběhu a stavěl je do rolí odborníků i neschopných fušerů.

Přínos studie doktora Heatona není známý, ale lékař se určitě trefil do aktuálního trendu studia medicíny ve Velké Británii, kde někteří kliničtí pedagogové volají po rozšíření osnov studia na příklad o dějiny medicíny nebo lékařské teorie v literatuře a umění.

Heaton své poznatky publikoval v odborném časopise Medical Humanities.

Milan Kocourek, Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme