Dělají nás bakterie chytřejšími?

Uklidní vás a podpoří vaši schopnost učení. Řeč není o nejnovějším potravinovém doplňku, ale obyčejných půdních bakteriích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chytrý laboratorní potkan

Chytrý laboratorní potkan | Foto: Dot Paul / University of Georgia

Bakterie Mycobacterium vaccae je zcela běžný a neškodný obyvatel půdy, kterého lidé při pobytu v přírodě snadno snědí nebo vdechnou do plic. Dřívější výzkumy ukázaly, že intimní setkání s touto bakterií může mít zajímavé účinky. Inhalace teplem usmrcených bakterií u pokusných myší stimulovala růst nových neuronů, které produkovaly neurotransmiter serotonin. Výsledkem bylo, že se myš po inhalacích výrazně zklidnily.

Serotonin hraje důležitou úlohu v procesu učení. Výzkumníky ze Sage College v New Yorku proto zajímalo, jestli se myši po vlivem bakterií Mycobacterium vaccae budou učit rychleji než obyčejné myši. Myši nechali sežrat živé bakterie a pak je vypustili do bludiště, na kterém se u hlodavců testují orientační schopnosti a rychlost učení. Zjistili, že myši, které si pochutnaly na bakteriích, procházejí bludištěm dvakrát rychleji než myši z kontrolní skupiny. Před dalším experimentem vědci myším dávky bakterií „vysadili“. Myši byly o něco pomalejší než při prvním průchodu bludištěm, ale před svými kolegyněmi z kontrolní skupiny si stále držely významný náskok. Po třech týdnech diety bez bakterií sice byly myši pořád ještě rychlejší, ale rozdíl mezi nimi a kontrolní skupinou už nebyl statisticky významný.

Co z toho vyplývá? Bakterie Mycobacterium vaccae zřejmě skutečně zvyšují schopnost učení, ale efekt je pouze dočasný. Vědci přitom upozorňují na jednu zajímavou věc: Skutečnost, že děti se na školách v přírodě učí lépe, než ve školních třídách. Že by za to nemohla větší shovívavost učitelů v uvolněném prostředí, ale expozice půdním bakteriím?

Zdroj: American Society for Microbiology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme