Den vědy: plazmová koule, šifrování nebo zmrzlina

Věda nemusí být věda, i tímto mottem chtěli organizátoři akce Den vědy přilákat mladé lidi právě k vědě. Hlavně zábavnou formou. Stánky na půdě VŠE v Praze si aktivně prošla i redaktorka Radiožurnálu Klára Bílá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum | Foto: Tiskový servis Evropské komise

„Škoda, že jsme nemohli přinést jaderný reaktor,“ postěžoval si posluchačům Radiožurnálu Libor Škoda, zástupce jaderné a inženýrské fakulty pražského ČVUT. Namísto něj nabídl zájemcům vědecké přehlídky neméně atraktivní plazmovou kouli. „Je to koule naplněná určitým plynem s vysokonapěťovou elektrodou a při například letmém dotyku lidské ruky dochází k průrazu plynu,“ pospal instrument Škoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Bílá na Dnu vědy

Do historie kryptologie, konkrétně při představení Caesarovy metody šifer, zavedl Kláru Bílou další vystavovatel, Antonín Jančařík z pedagogické fakulty UK. „Zamýšlené písmenko textu se nahrazuje abecedním písmenkem o tři v před,“ prozradil.

U stánku VŠCHT v Praze studenti za pomoci kapalného dusíku vyráběli zmrzlinu. Díky vlastnostem dusíku dokážou ze smetany, cukru a syntetických aromat vyrobit sladkou pochoutku za půl minuty.

Klára Bílá, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme