Diamanty sprintují z hloubi Země

Materiál v hlubinách Země se přesouvá velmi pomalu, ale existuje jedna výjimka: diamanty. Jejich matečná hornina totiž stoupá vzhůru rychlostí až 60 km/h.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrický diamant v matečné hornině

Jihoafrický diamant v matečné hornině | Foto: Glendale Community College

Předpokládá se, že magma v zemském plášti stoupá rychlostí pár centimetrů za rok. Také je ale známo, že roztavená matečná hornina diamantů kimberlit se v blízkosti povrchu může pohybovat mnohem rychleji. Jaké rychlosti dosahuje v hloubkách, zatím nikdo nevěděl. Japonští vědci využili k měření této rychlosti inkluze minerálů granátů, které vznikají uvnitř některých diamantů. Inkluze granátů jsou stabilní v hloubkách mezi 400 a 700 km pod povrchem Země, kde je vysoký tlak i teplota. V méně „pekelných“ podmínkách cestou k povrchu Země se začínají částečně rozkládat.

Tým vědců vytvořil granátové inkluze v zahřátých natlakovaných komůrkách a měřil rychlost jejich degradace za poklesu teplot a tlaku. Výsledky ukázaly, že cesta z hloubi 400 km musí kimberlitovému magmatu zabrat nanejvýš několik dní. To znamená, že rychlost, s jakou diamanty stoupají k povrchu Země je na geologické poměry přímo závratná a může dosahovat až 60 km/h.

Zdroj: Geophysical Research Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme