Díky českým vědcům by se mohla rakovina léčit šetrněji

Čeští odborníci jsou na cestě k objevu, který by pacientům, kteří trpí rakovinou, zajistil šetrnější chemoterapii. Výzkum, na kterém se podílejí experti z britské Warwické univerzity, zveřejnil časopis Nature Chemistry. V Česku o něm informovala Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Základní látkou současné chemoterapie, takzvaných cytostatik, je platina s nežádoucími vedlejšími účinky. Zničí nádor, ale oslabí imunitní systém. Pacientovi pak načas hrozí komplikace, i kvůli jinak neškodným infekcím.

Nové látky jsou založeny na atomech železa, které je výrazně méně škodlivé. „Dá se očekávat, že vedlejší účinky budou mnohem nižší než u konvenčních cytostatik,“ říká jeden z autorů objevu Jan Malina z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné byl Jan Malina z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd

Pacienty by po chemoterapii nedoprovázela nevolnost a zvracení, nevypadávaly by jim vlasy a nedocházelo by ani k tak velkému poškození imunitního systému.

„Vypadávání vlasů je takový vnější viditelný projev, ale je tam mnoho dalších škodlivých účinků, které tak viditelné nejsou. Může dojít k poškození ledvin, jater, nervové soustavy a podobně. U těchto nových látek by k těmto efektům docházet nemělo, nebo alespoň ne v takové míře jako u konvenčních cytostatik založených zejména na platině,“ říká Malina.

Vědci z Anglie zatím testovali cytotoxickou aktivitu na bakteriích, chystají se experimenty na nádorových liniích, které se mohou provádět i v České republice. Ale protože ani vědci z Anglie a Česka neprovádí testování na zvířatech, hledají nového partnera, který by byl schopný experimenty provádět.

Nově objevené sloučeniny železa a zinku neničí jen rakovinné buňky. Likvidují také bakterie. Proto by nová sloučenina mohla do budoucna nahradit současná antibiotika, proti kterým se některé bakterie stávají imunní.

„Aktivita těchto látek proti různým typům bakterií byla už otestována a skutečně se prokázaly jako velice účinné,“ dodává Malina.

Naďa Bělovská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme