Díky nám se mluvilo o české škole chronobiologie, říká oceněná vědkyně Illnerová

Česká vědkyně Helena Illnerová se do světového výzkumu zapsala jako žena, která první objevila, jak čas a biologické hodiny ovlivňují život savců. Za svou práci sbírala jedno ocenění za druhým. To poslední pětasedmdesátileté fyzioložce a biochemičce udělila Akademie věd. Tento týden převzala medaili Gregora Johanna Mendela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profesorka Helena Illnerová | Foto: Petra Čechová

„Tohle je ocenění za konkrétní práci, kterou jsem dělala na Akademii věd, a za můj výzkum,“ usmívá se energická dáma, která sedí za stolkem v prostorách Akademie věd v Praze, kde strávila část svého života, vědeckou organizaci vedla v letech 2001 až 2005.

Scházíme se ve foyer budovy na Národní třídě v Praze a Helena Illnerová mě vede do prvního patra po točitých schodech. Jako správná skautka prý musí rozhýbat tělo. Když dojde v rozhovoru na výzkum, profesorka by o něm mohla vyprávět dlouhé hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Helena Illnerová proslula ve věděckém výzkumu u nás i ve světě, Akademie věd ji za to ocenila medailí za celoživotní přínos

„V České republice jsem zavedla výzkum časového systému savců a dosáhli jsme takových úspěchů, že se dokonce mluvilo o české škole chronobiologie,“ říká Illnerová.

„Když jsem nastoupila do Fyziologického ústavu akademie a zkoumali jsme vývoj u potkánků, pan profesor Křeček říkal, že četl velmi zajímavou práci o tom, že šišinka může být ovlivněna světlem a pokud jsou potkani dlouho na světle, mají šišinku větší. Začala jsem pak zkoumat vývoj šišinky a metabolismu,“ vzpomíná česká vědkyně.

První objevy prý ovlivnila náhoda a štěstí, když dlouhé hodiny trávila v laboratořích.

„Jednou jsem si zapomněla baterku a nechala jsem si pootevřené dveře na chodbu, jen na chviličku, a jak jsem tu noc pracovala s potkany, zjistila jsem, že mají najednou úplně jiné hodnoty, než by v noci měli mít. Tehdy jsem ani netušila, že jsem si poprvé sáhla na biologické hodiny.“

Emigrovat nechtěla

V 70. letech pobývala v USA. Po roce se ale vrátila, protože nechtěla emigrovat. Současný předseda Akademie věd Jiří Drahoš si české vědkyně velmi váží.

„Pro mě reprezentuje hlavně osobnost s nespornou morální integritou, je to dáma ve všech směrech obdivuhodná.“

Za celoživotní přínos dostala v roce 2005 Helena Illnerová státní vyznamenání, medaili za zásluhy.

Tereza Jelínková, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme