Díky nám se mluvilo o české škole chronobiologie, říká oceněná vědkyně Illnerová

Česká vědkyně Helena Illnerová se do světového výzkumu zapsala jako žena, která první objevila, jak čas a biologické hodiny ovlivňují život savců. Za svou práci sbírala jedno ocenění za druhým. To poslední pětasedmdesátileté fyzioložce a biochemičce udělila Akademie věd. Tento týden převzala medaili Gregora Johanna Mendela.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profesorka Helena Illnerová

profesorka Helena Illnerová | Foto: Petra Čechová

„Tohle je ocenění za konkrétní práci, kterou jsem dělala na Akademii věd, a za můj výzkum,“ usmívá se energická dáma, která sedí za stolkem v prostorách Akademie věd v Praze, kde strávila část svého života, vědeckou organizaci vedla v letech 2001 až 2005.

Scházíme se ve foyer budovy na Národní třídě v Praze a Helena Illnerová mě vede do prvního patra po točitých schodech. Jako správná skautka prý musí rozhýbat tělo. Když dojde v rozhovoru na výzkum, profesorka by o něm mohla vyprávět dlouhé hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Helena Illnerová proslula ve věděckém výzkumu u nás i ve světě, Akademie věd ji za to ocenila medailí za celoživotní přínos

„V České republice jsem zavedla výzkum časového systému savců a dosáhli jsme takových úspěchů, že se dokonce mluvilo o české škole chronobiologie,“ říká Illnerová.

„Když jsem nastoupila do Fyziologického ústavu akademie a zkoumali jsme vývoj u potkánků, pan profesor Křeček říkal, že četl velmi zajímavou práci o tom, že šišinka může být ovlivněna světlem a pokud jsou potkani dlouho na světle, mají šišinku větší. Začala jsem pak zkoumat vývoj šišinky a metabolismu,“ vzpomíná česká vědkyně.

První objevy prý ovlivnila náhoda a štěstí, když dlouhé hodiny trávila v laboratořích.

„Jednou jsem si zapomněla baterku a nechala jsem si pootevřené dveře na chodbu, jen na chviličku, a jak jsem tu noc pracovala s potkany, zjistila jsem, že mají najednou úplně jiné hodnoty, než by v noci měli mít. Tehdy jsem ani netušila, že jsem si poprvé sáhla na biologické hodiny.“

Emigrovat nechtěla

V 70. letech pobývala v USA. Po roce se ale vrátila, protože nechtěla emigrovat. Současný předseda Akademie věd Jiří Drahoš si české vědkyně velmi váží.

„Pro mě reprezentuje hlavně osobnost s nespornou morální integritou, je to dáma ve všech směrech obdivuhodná.“

Za celoživotní přínos dostala v roce 2005 Helena Illnerová státní vyznamenání, medaili za zásluhy.

Tereza Jelínková, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme