Discovery letí na svou poslední cestu - s humanoidem

Na floridském mysu Canaveral dnes začíná poslední dějství slavné kariéry raketoplánu Discovery. Do kosmu se má vznést už po devětatřicáté, a je tak nejen nejdéle sloužícím, ale i nejvytíženějším ze všech zbývajících raketoplánů. Od roku 1984 zaznamenal více než pět tisíc obletů Země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery je připraven ke svému poslednímu startu

Raketoplán Discovery je připraven ke svému poslednímu startu | Foto: AFP

Právě dnešní den aspiruje na to se výrazně zapsat do historie astronautiky. Legenda mezi raketoplány se naposled vydá do kosmu. Končí tak bezmála třicetiletá éra, která bez nadsázky změnila pravidla dobývání vesmíru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Pokorného s Tomášem Přibylem v Ranním Radiožurnálu

Discovery měl původně odstartovat už začátkem listopadu, zdržely ho ale technické problémy na palivové nádrži. Dnešní start je naplánován na 22 hodin a 50 minut našeho času.

Jak ale přímo z floridském mysu Canaveral informoval publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl, ani tentokrát není jisté, že raketoplán opravdu vzlétne.

„Nikde není psáno, že raketoplán pustí počasí nebo že se nevyrojí nějaká naprosto nečekaná technická závada na poslední chvíli. NASA ujišťuje, že udělala vše, co mohla, což ale neznamená, že se někde nemůže objevit něco nového,“ řekl Radiožurnálu Přibyl.

Discovery při svém 39. letu zamíří na Mezinárodní vesmírnou stanici, kam kromě šestice astronautů a obvyklých zásob dopraví také třeba prvního humanoidního robota. I tím je podle Přibyla poslední mise unikátní. Robot by totiž mohl znamenat pro provoz stanice velký přínos.

Lidé sledují na mysu Canaveral přípravy na poslední start raketoplánu Discovery | Foto: AFP

„Celý interiér kosmické stanice je dimenzovaný na lidi, proto se bavíme o robotovi, který má lidské proporce a lidské schopnosti. Představte si, že humanoidní robot by vám dokázal ulehčit práci, ohřívat jídlo, vyměňovat vzduchové filtry, obsluhovat jednoduché experimenty, čili pokud by se tento robot osvědčil, tak by to samozřejmě bylo velké plus,“ zdůraznil Přibyl.

Po návratu na zem má jít Discovery na odpočinek do muzea ve Washingtonu, kde se stane jedním z nejcennějších exponátů. „Výčet úspěchů raketoplánu Discovery je dlouhý, kromě toho, že se významně podílel na budování Mezinárodní kosmické stanice, navštívil stanici Mir, vynesl třeba slavný Hubbleův teleskop nebo meziplanetární sondu Ulysses,“ připomněl Přibyl.

NASA má v plánu už jen dva další starty raketoplánů. Na oběžné dráze je také evropská raketa Ariane 5, která na Mezinárodní vesmírnou stanici veze sedm tun zásob.

Ondřej Himmer, Martin Hromádka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme