Dlouhé společenství člověka a lepry

Po celé tisíce provázel člověka na všech cestách věrný, i když nevítaný společník - bakterie Mycobacterium leprae, která způsobuje lepru. Člověk je jejím jediným hostitelem a bakterie spolu s ním kolonizovala skoro celý svět. Její cesty sledoval tým genetiků, mikrobiologů a archeologů, který výsledky své studie zveřejnil v Nature Genetics.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mycobacterium leprae (zobrazeno pomocí Zeihl-Neelsenova barvení) | Foto: licence Public Domain (eng), US Department of Health and Human Services

Vědci hledali DNA bakterií ve starověkých a středověkých kostrách z různých míst světa. Lepra na kostech zanechává typické deformace - například prsty zkřivené do podoby drápů - takže není příliš obtížné určit, který člověk zahynul právě na tuto nemoc. Bakterie lepry pochází z východní Afriky, ale v průběhu času se mutacemi rozdělila do čtyř různých kmenů - evropského, východoafrického, západoafrického a indického. Bakterie je však mimořádně stabilní a mutuje velmi pomalu. Jednotlivé kmeny se od sebe odlišují jen stovky variant genomu. U viru HIV nebo viru chřipky je to o celý řád více.

Výsledky studie ukazují, že současná distribuce kmenů lepry odpovídá historii lidského stěhování. Například na Madagaskaru, kam většina lidí přišla z Indie, se vykytuje indický kmen lepry. V Brazílii zase převládá západoafrický kmen, který je památkou na doby, kdy sem ze západní Afriky připlouvaly lodě s otroky. Současně se v Jižní Americe vyskytuje také evropský kmen, který sem přinesli španělští dobyvatelé. Pozoruhodné je, že leprózní bakterie evropského původu se nacházejí také v Číně, kde by člověk předpokládal spíše výskyt indického kmene. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že evropský kmen přivezli obchodníci, kteří se do Číny vraceli po hedvábné stezce.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme