Dlouhodobé výhledy počasí zpřesní grafika i údaj o pravděpodobnosti

Meteorologové změní od března způsob dlouhodobé předpovědi počasí. Informace o teplotách a srážkách na měsíc dopředu doplní procenta, která by měla vyjadřovat pravděpodobnost předpovědi. Dlouhodobá předpověď počasí se tak zásadněji změní po 30 letech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Synoptická mapa

Synoptická mapa | Foto: www.aeroclubmilano.it

Dlouhodobá předpověď by se tak měla stát pro lidi čitelnější.

Metoda, jakou meteorologové předpověď vytvářejí, se nemění. Změní se jen způsob prezentace předpovědi.

„Základní změny spočívají za prvé v četnosti vydávání výhledu počasí – čili už to nebude v dekádních, ale v týdenních intervalech. Předpověď bude k dispozici vždy v sobotu kolem poledne a s platností od pondělí do neděle v týdenních intervalech,“ vysvětluje změnu v předpovědi počasí Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny ve formě dlouhodobé předpovědi počasí vysvětloval Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu

„Potom v délce předpovědních období: už ne jako měsíční a dekádní, ale jako 28denní období jako celek a čtyřtýdenní období, tvořící tento celek. A poslední, asi nejvýraznější změna je ve způsobu prezentace: už to nebudou textové předpovědi, ale budou se vydávat grafickou formou, a porovnání s dlouhodobými statistickými hodnotami.“

Důvodem ke změně formy předpovědi nejsou primárně stížnosti lidí, že se na ni nemohou spolehnout.

Česká meteorologie se chce spíše přiblížit ke všeobecnému trendu vyjadřovat předpověď v jeho pravděpodobnostní podobě, která ukazuje na možné odlišné scénáře a i na míru nejistoty předpovědi. Dalším cílem je i konfrontace statistických a reálných hodnot pro příslušné roční doby v České republice.

Dlouhodobý výhled předpovědi počasí se tak dosud příliš nelišil od předpovědí krátkodobých a dostatečně nezdůrazňoval velkou nejistotu výhledů na období delší než jeden týden.

„Novým způsobem se snažíme poskytovat předpovědi názornější a obecně přijatelnější formou, a k tomu by měla přispět i grafická podoba předpovědí,“ shrnuje Marjan Sadev.

Květa Moravcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme