Dobře uvařený inzulín

Indičtí vědci „uvařili“ novou formu inzulínu, ze které se v krvi pomalu uvolňují jednotlivé molekuly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

inzulín

inzulín | Foto: Tomáš Adamec

Nejméně 22 milionů lidí z celého světa trpí cukrovkou I. typu, která organismu ničí buňky produkující inzulín. Pacienti s tímto druhem diabetu se proto po celý život neobejdou bez denních inzulínových injekcí, které regulují hladinu glukózy v krvi. Vědci se pokoušejí usnadnit diabetikům život a najít způsob, jak inzulín podávat v delších intervalech nebo bez injekcí. Indičtí vědci teď přišli se zcela novým přístupem v podobě „pomalého inzulínu“.

Vědci využili toho, že za určitých podmínek mají molekuly sklon shlukovat se k sobě do hůře rozpustných celků. Teplý roztok inzulínu nepřetržitě míchali po dobu 7 dnů. Během nich se molekuly inzulínu shlukly do komplexů, kterým se říká oligomery. Tyto shluky pak vědci injekcí vstříkli pokusným potkanům, myším a králíkům, u kterých předtím vyvolali těžkou cukrovku. Z oligomerů se v krvi pomalu uvolňovaly molekuly inzulínu a jediná injekce dokázala udržet fyziologickou hladinu glukózy po dobu 3 měsíců.

Zvířata, která tuto injekci nedostala, vyžadovala denní dávky inzulínu. Vědci, kteří se na výzkumu nepodíleli, jej označují za technicky pokrokový. K jeho aplikaci u lidí jsou ale spíše skeptičtí – především proto, že hladina inzulínu v krvi musí kolísat a jeho dlouhodobé přetrvávání v krvi nemusí být bez rizika.

Zdroj: Science Now, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme