Domácí spotřebiče - domov nebezpečných plísní

Vaše myčka a další domácí spotřebiče mohou být zdrojem extrémně odolných hub. A některé z nich mohou u člověka vyvolat vážná plísňová nemocnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myčka, ilustrační obrázek | Foto: Marlon Paul Bruin

Pračky, myčky a kávovary mají jednu věc společnou - ve všech panuje horké a vlhké prostředí. Teplota v případě myček na nádobí dosahuje 60 až 80 stupňů Celsia a každý mycí cyklus s sebou přináší agresivní detergenty a vysoké koncentrace solí v různých lešticích přípravcích. Navzdory tomu není vnitřek myček, stejně jako praček a kávovarů, bez života. Studie zveřejněná v odborném časopise Fungal Biology odhalila, že tyto domácí spotřebiče poskytují přímo ideální podmínky extrémně tolerantním houbám. Některé z nich mohou být potenciálně nebezpečné člověku.

Vědci odebrali vzorky z vnitřních částí domácích spotřebičů z více než stovky měst na šesti kontinentech. Na gumových dvířkách 62 % všech myček našli houby, které ve více než polovině případů patřily k druhům Exophiala dermatitidis a Exophiala phaeomuriformis. Oba prokázaly odolnost vůči vysokým teplotám, vysoké koncentraci solí a kyselému i zásaditému prostředí. Je to extrémní kombinace, která zatím u žádných jiných hub nebyla zdokumentována. Houba Exophiala dermatitidis vyvolává vážné infekce plic u pacientů s cystickou fibrózou a oslabeným imunitním systémem, ale občas napadne i zdravého člověka. Její invaze do domácností proto představuje možné zdravotní riziko.

Zdroj: Fungal Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme